Vzestup a pád adidas Yeezy

Tenisky, které vzešly ze spolupráce německé firmy adidas a amerického rapera Kanyeho Westa, již dávno daleko přesáhly subkulturu sneakerheads. Kdo by dnes neznal jméno Yeezy a přelomové tenisky, které jsou se jménem Ye neodmyslitelně spojeny. V roce 2015 s nimi byl adidas na vrcholu a adidas Yeezy Boost byly nejžádanější teniskou na světě. Jedna z nejikoničtějších sneaker lines, která svého času dokonce chtěla “přeskočit Jumpmana”, ale po devíti letech skončila po kontroverzních výrocích slavného rapera. Jaké modely ze spolupráce vzešly a co ji nakonec ukončilo?

Začátky spolupráce

První zprávy o tom, že chicagský raper nejspíš přechází od Nike k adidasu, se objevily už koncem roku 2013. S Nike vydal Kanye hned několik tenisek, nejznámějšími bezesporu Nike Air Yeezy 1 a 2, které naposled vyšly v roce 2014. Dlouhotrvající frustrace z malé kreativní svobody a spor o honoráře nakonec dovedly Kanyeho k adidasu, se kterým podepsal smlouvu za 10 milionů dolarů. První velká vlna úspěchu vzájemné spolupráce přišla v polovině roku 2015, když se West na Billboard Music Awards objevil v páru celobílých adidas Ultra Boost.

Kanye West v adidas Ultra Boost na BBMA, 2015

Raketový start

Za první rok spolupráce Kanyeho a adidasu lze ale považovat rok 2015, ve kterém poprvé začaly yeezíčka vycházet. Během Yeezy Season 1 byla představena první silueta řady adidas Yeezy – šedivé adidas Yeezy Boost 750, které byly inspirovány botami UGG a kromě přelomového designu byly vylepšeny také o technologii Boost. Na stejné módní přehlídce byl představen také vojensky působící model Yeezy 950 Duckboot, který se s cenovkou 585 dolarů stal nejdražším modelem Yeezy.

Naprostý zlom ale nastal s releasem tenisek adidas Yeezy Boost 350 ‘Turtle Dove’. Prémiové tenisky kombinovaly Kanyho futuristický design s nejlepšími technologiemi adidasu – Primeknit a BOOST. Tenisky zachvátily doslova celý sneaker svět, když redefinovaly slovo hype. Lidé prahnoucí po teniskách Yeezy trávili celé dny na chodnících se skládacími židlemi a stany před prodejnami, aby si zajistili nejžhavější tenisku světa. Dodnes možná nejzásadnější model z řady adidas Yeezy později vyšel v ‘Pirate Black’, ‘Moonrock’ a ‘Oxford Tan’ colorways.

adidas Yeezy Boost 350 ‚Turtle Dove‘

Modely 350 V2, 700 a 500

Další modely na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 2016 vyšel nejpopulárnější model z dílny Kanyeho Westa, tenisky adidas Yeezy 350 V2. Ty doplňovaly nedostatky předchozího modelu vyšší mezipodešví a novým designem Primeknitového svršku. První colorway byla šedivá ‘Beluga’ s kontrastním oranžovým pruhem na boku, který nám poprvé představil nápis SPLY 350 (jehož význam ale nebyl nikdy vysvětlen). Bezesporu jedny z nejoblíbenějších tenisek světa se vyprodávaly astronomickou rychlostí a rychle se staly horkým zbožím na resell trhu.

adidas Yeezy Boost 350 V2 ‚Beluga‘

Hned o rok později během Yeezy Season 5 přichází Kanye s další hype bombou – adidas Yeezy Boost 700 ‘Wave Runner’. Ty sice vystoupily z řady předchozích designů, čímž se mnohým fanouškům znelíbily. To ale adidasu nemuselo vadit, protože release tenisek se trefil do žhavého trendu dad shoes

adidas Yeezy Boost 700 ‚Wave Runner‘

Do trendu dad shoes se Kanye trefil i dalším modelem. Jak jinak než přelomové a futuristické tenisky adidas Yeezy 500 byly na raperových nohou spatřeny několikrát během roku 2017, releasu tohoto modelu (bez Boostu) se ale fanoušci dočkali až v roce 2018. 

adidas Yeezy 500 ‚Desert Rat‘

Yeezy pro všechny

V roce 2018 se rozběhl proces, který měl za cíl jediné: Yeezy pro všechny. Tou dobou byly již adidas Yeezy naprosto zaběhlé, ale i přes to se vždy vyprodaly. Jen model 350 V2 vyšel snad v každé přestavitelné zemité barvě. Yeezy vycházely častěji a hype se tak, spolu s cenou na sekundárním trhu, utišil.

Kanye West se všemi svými Yeezy teniskami

Release tenisek Yeezy tedy v té době probíhal téměř každý týden a kromě výše zmíněných tenisek vyšly také adidas Yeezy Powerphase, Yeezy Boost 380 a v roce 2019 dnes dobře známé pantofle adidas Yeezy Slide. Na ně o rok později navázaly tenisky Yeezy QNTM, které vyšly během NBA All-Star Weekend v Kanyeho domovském Chicagu a v témže roce také futuristické pantofleYeezy Foam Runner. Jedním z posledních modelů celé adidas Yeezy řady byl v roce 2021 adidas Yeezy Knit Runner

Konec spolupráce

Ideální stav Kanyeho spolupráce s adidasem se pomalu začal vytrácet v polovině roku 2022. První pořádný problém přišel s vydáním nových pantoflí adidas Adilette 22, když Kanye firmu obvinil z kopírování jeho siluety Yeezy Slide. V tu chvíli přišla od adidasu nabídka, která naznačovala, že jsou nadále ochotni pracovat bez Kanyeho. Tomu nabídl adidas za prodej značky YEEZY bezmála 1,2 miliardy dolarů. 

Kanyeho nespokojenost v té době otřásala sneaker internetem. Dalším vyvrcholením byla zpráva, kterou raper poslal mediální společnosti Complex. V ní si stěžoval na koncept tzv. Yeezy Day, který adidas uspořádal bez jeho svolení. O to firma prý nežádala ani při re-releasech ikonických Yeezy colorways.

Zpráva zaslána Complexu, 2022

Westova smlouva s adidasem měla trvat až do roku 2026. Vypovězena ale byla právě německou firmou 25. října 2022. Kromě neshod s adidasem se Kanye v té době začal nenávistně vyjadřovat vůči Židům a situaci ještě zhoršil komentářem k údajné příčině úmrtí George Floyda. A aby toho nebylo dost, tak ještě stihl na soukromé schůzce přirovnat viceprezidenta společnosti Torbena Schumachera k pornoherci. 

Kanyeho jmění tak velmi rychle kleslo ze dvou miliard dolarů na “pouhých” 400 milionů a Kanye se od té doby téměř vytratil z veřejného prostoru. Co bude dál je již téměř jisté. V polovině roku 2023, uprostřed jednoho z úplně posledních adidas Yeezy releasů, oznámil generální ředitel společnosti Bjørn Gulden, že adidas se k vydávání modelů Yeezy (na jejichž patenty vlastní práva) již nevrátí.

Jedna z legendárních teniskových spoluprací tak (s největší pravděpodobností) předčasně skončila v roce 2023. 

spot_img