Vycházející hvězdy světa streetwearu

Ve světě sneakers existuje spousta už zajetých jmen osob a značek, které můžeš vidět na různých a jiných spolupracích se známými společnostmi, jako je Off-White, Travis Scott, Ambush, Clot, CDG, Joe Freshgood a list pokračuje dále. Co ale spolupráce s méně známými hráči módního světa? Ti totiž začínají vystrkovat růžky a já ti tady představím ty, které doporučuju sledovat, pokud chceš mít jistotu, že budeš v trendy před ostatními.

Martine Rose

Martine Rose

Martine Rose je britsko-jamajská módní návrhářka, která stojí za labelem nesoucí její jméno, a který založila už v roce 2007. První zviditelnění však zažila značka az v roce 2011, kdy byla představena mezi dalšími méně notorickými designéry v rámci kolektivu MAN, na londýnském fashion weeku. Kolektiv byl průkopníky pánské high-end módy, která do té doby neměla své pevné místo na této legendární akci. Její vůbec první „tenisková“ spolupráce tě asi překvapí, protože byla se značkou CAT –⁠ takže už chápeš proč ty uvozovky.

Martine Rose x CAT

V roce 2015 se pak stal kreativní designérem Balenciaga Demna Gvasalia a právě Martin Rose si s sebou přizval jako konzultantku. Tím se jí nejen zlepšila finanční situace, ale její značku najednou začalo chtít prodávat více a více obchodníků.

Zhruba v této době také přišla její první spolupráce s Nike, konkrétně na modelu Air Monarch v klasickém bílo-modrém a odvážnějším růžovém provedení. Inspirací tenisky, byla každodenní uniforma obyčejného člověka, k čemuž se obyčejnost a jednoduchost Monarchů perfektně hodila. Zároveň se při svých sezeních s Nike dozvěděla, jak se lidské nohy vyvíjí velmi různými způsoby, a to chtěla znázornit boulemi na tenisce, které se staly klíčovým vizuálním prvkem této spolupráce.

Martine Rose Nike Monarch IV

Loni a letos jsme se dočkali opravdu odvážné spolupráce Nike a Martine, kdy vzala legendární technologii Shox (takové ty Nike na pružinách) a udělala z nich lodičky na podpatku. Ano čteš správně! A víš co je zajímavější? Teniska se vyprodala a těší se velké popularitě. No a letošní léto vyšla ještě ve více crazy colorways, které se opět… vyprodaly.

Martine Rose Nike Shox MR4

Není tedy pochyb, že to co Martine a její tým dělají je úžasné a určitě stojí za to, dávat pozor i na její další spolupráce.


Wales Bonner

Wales Bonner

Vystudovala legendární módní školu Central Saint Martins a je vycházející hvězdou světa menswearu, což potvrzuje i její výhra LVMH Young Designer price, kde nejvíce slibný talent dostane mentoring a finanční podporu právě od firmy, která vlastní mimo jiné Louis Vuitton, Möet nebo Off-White, a dokonce v roce 2022 byla jmenována členkou Řádu britského impéria za její službu světu módy.

 S oceněními bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho, ale o tom není tento článek. Co je důležité pro svět tenisek, je její spolupráce s adidas na legendárnímu modelu Samba, který se dnes těší velké popularitě a znát je to i na resell cenách této tenisky. Co bych ještě vypíchnul je použití původního dlouhého jazyku na tenisce, který už na moderní GR (general release – hojně dostupné vydání) verzi nenajdeš.

Wales Bonner adidas Samba

Salehe Bembury

Salehe Bembury

Salehe Bembury už si jméno ve světě módy a streetwearu vybudoval, ale navzdory tomu bych ho neoznačil za mainstream známého.

Jeho historie s designem tenisek začíná už při tenisce Versace Chain Reaction, kterou si možná pamatuješ díky releasu a spojení s 2 Chainzem. Což na “nováčkovský” počin byla velmi solidní prvotina, kterou si lidé oblíbili a před cca 5 lety jich bylo vidět na ulicích spousta.

Versace Chain Reaction

Pak se ale dostal do teamu Yeezy a pomáhal Kanye Westovi s designem pro adidas, takže si asi umíš představit, že má na svém resumé pěknu řádku releasů pod taktovkou této populární spolupráce.

Dárek pro Bemburyho od Kanye Wasta, Yeezy 750

Následně se propojil se značkou New Balance a výsledkem byla série několika releasů, převážně inspirovaných přírodou. Jako první byly v dnešní době velmi populární 2002r s podtituly Peace Be The Guide a Water Be The Guide, které dost pomohly popularitě této siluety.

New Balance x Salehe Bembury 2002r

Pokračoval přepracováním modelu 574, pravděpodobně nejprodávanějšího modelu NB všech dob, které bylo tak odlišné, že jej sotva poznáš, jmenovalo se Yurt, podle slavného mongolské příbytku a stand-out featurou byla funkční píšťalka na patě tenisky. 

New Balance x Salehe Bembury 574 Yurt

Poušť byla inspirací pro poslední kousek z dílny této spolupráce, který názvem Sand Be The Time odkazovala na začátek celého společného projektu.

New Balance x Salehe Bembury 990v2

No a na horizontu je nejnovější počin na modelu 1906r, který perfektně vystihuje aktuální touhu světa módy pro retro 2000s wide mesh, silver panel tenisky.

New Balance x Salehe Bembury 1906r

Nebyl by to článek o Bemburym, pokud bych nezmínil jeho práci pro Crocs, kdy předělal klasickou siluetu do více organického tvaru a přidal jí tak svůj vlastní dotyk. Vznikly tak Crocs Pollex Clog, které se staly velkým hitem a dost boostly současný hype okolo Crocsů. A s přidáním vlastního dotyku to myslím doslova, jelikož vzorek podrážek je tvarovaný podle designerova otisku prstů a to je podle mě parádní secret na konec článku.

Crocs x Salehe Bembury Pollex Clog

Doufám, že tě můj výběr nastávajícíh hvězd světa módy a sneakers inspiroval. Talentovaných designerů je spousta a proto jsem vybral ty podle mě nejzajímavější, ale dost možná ti ještě o nějakých dalších v budoucnu napíšu.

spot_img