Určitě sis stačil všimnout, že jestli něco kraluje oblasti streetwearu, možná módě celkově, je to trend nakupování v sekáčích. Z aktivity, kterou kdysi dělaly maximálně naše babičky, se postupně stala aktivita, kterou všichni rádi trávíme naše odpoledne…
Každý, kdo už v second handu někdy byl, určitě ví, že se tam dají najít doopravdy luxusní kousky za pár korun. My se dnes podíváme na několik triček, které sice v sekáči najít můžeš, ale jejich cenovka u desítek korun rozhodně nezůstane. Článek o nejdražších vintage tees je tu!
John Lennon’s ‚Home‘ T-Shirt, $16,400
Tričko, které reprezentovalo jak ikonickourestauraci na Manhattanu, tak i rockovou hvězdu s restaurací víc než pevně spojenou. Johna Lennona!

Ten tenhle kousek oblečení nosil opravdu všude. Doma, na koncertech i televizních shows! Znal ho tak snad opravdu každý.

Nemůžeme se tedy divit, že jeho cenovka se postupně dostala opravdu vysoko. Tričko se nakonec ve veřejné aukci prodalo za 370 tisíc korun.

The Beatles‘ Butcher Cover Album T-Shirt, $20,000
Politika je bohužel dost často nedílnou součástí hudebního průmyslu. Jinak tomu nebylo ani u legendární kapely The Beatles.

V roce 1966 vydala kapela spolu s deskou Yesterday and Today i merch. Byl zde však jeden zádrhel. Po uvedení do prodeje deska začala vyvolávat poměrně značné kontroverze. Jedna strana totiž její přebal chápala jako nepěkný odkaz na realitu Vietnamské války, druhá jako odkaz na snahu nahrávací společnosti Capital Records kapelu co nejvíce vytěžit.

Capital Records byli tak nuceni desku s původním “Butcher coverem” stáhnout z prodeje a nahradit jej poněkud politicky korektnější verzí.

Desky Yesterday and Today s“Butcher coverem”se vytisklo pouhých 750 tisíc kusů, což zapříčinilo obrovský nárůst ceny. Ta se v průběhu let vyšplhala až na rekordních 70 tisíc dolarů. Podobně na tom bylo i tričko představené s původní verzí desky – to se v aukci prodalo za neuvěřitelných 20 tisíc dolarů, tedy bezmála půl milionu korun.
Keith Haring’s Silk Screened T-Shirt, $25,900
Keith Haring. Jméno, které slyšíš možná poprvé. Ale jenom slyšíš! Do světa za něj totiž mluví jeho díla. Ty vizuálně určitě znáš, kolaboroval totiž s celou řadou významných módních značek a jmen, včetně Tommy Hilfiger, pařížského labelu Études nebo s japonským velikánem Junya Watanabe. A aby toho nebylo málo, tak jeho obrazy můžeš vidět i na zdech nejedné světové galerie.

Určitě tě teď už nepřekvapím tím, že Keith Haring prodával i svůj merch. Trička, placky nebo mikiny sis mohl koupit v ikonickém Pop Shopu na dvou lokalitách. V New Yorku a Tokiu.

Obchody však dlouho nevydržely, tokijská pobočka zavřela už v roce 1988 (cca. rok po jejím otevření) a ta newyorská po 19 letech v roce 2005. Oficiální merch Keitha Heringa se tak stal opravdovou raritou, obzvláště ten z brzkých let jeho umělecké kariéry.

Hanes, UNICEF 1996 Olympics T-Shirt, $42,000
Tričko pro dobrou věc. Když se UNICEFrozhodl v souvislosti s Olympiádou v roce 1996 zvýšit povědomí o těžké situaci dětí z afrického kontinentu formou prodeje charitativního merche, rozhodně nikdo nečekal, že se cenovka jednoho z nich dostane tak vysoko!

Tyto obyčejná černá trička se prodávala formou aukce a člověk tedy mohl zaplatit dolar, deset nebo dokonce? 42 tisíc dolarů!

Přesně za tolik dolarů se prodalo nejdražší z nich a UNICEF 1996 Olympics T-Shirt je tak v našem pomyslném žebříčku na druhém místě.
Nike, Beatles‘ Revolution T-Shirt, $50,000
Píše se rok 1987 a Nike během své reklamní kampaně chce použít písničku Revolution od veleznámé britské kapely Beatles. Je připravený merch, natočený televizní spot… Beatles – resp. její 3 žijící členové, (John Lennon byl zabit v roce 1980) se však proti hanobení jejich hudby pro reklamní účely ohradí.

Má to ale jeden malý háček! Autorská práva totiž v té době vlastní popová superstar Michael Jackson, který si je spolu s dalšími hity koupil v Northern Songs Catalog v roce 1984.

Nike se nakonec rozhodlo kampaň stáhnout a z trička, které mělo být její součástí, se stal raritní kousek s pěkně tučnou cenovkou! Na aukci se tričko vydražilo za rekordních 50 tisíc dolarů (tedy necelých 1,2 milionu korun).

Doufám, že jsem ti ukázal, že i na věcech, který by si klidně mohl najít v místním sekáči se dá vydělat majlant. Tak měj při příští návštěvě oči otevřené a nezapomeň číst náš blog!
Jedním z nejdražších vintage triček je Nike, Beatles‘ Revolution T-Shirt.
Vyvolával značné kontroverze. Jedna strana totiž její přebal chápala jako nepěkný odkaz na realitu Vietnamské války, druhá jako odkaz na snahu nahrávací společnosti Capital Records kapelu co nejvíce vytěžit.
Tričko odkazující na restauraci Home.