Teniskový bůh – Tinker Hatfield

Je dost možné, že už při přečtení názvu článku víš, o kom budu psát. Vždyť se taky nejedná o nikoho jiného než o legendárního teniskového designéra Tinkera Hatfielda. Muže, který dost možná zachránil Nike před smrtí, a bez kterého by pravděpodobně nevznikl ani Jordan brand. Pojďme se na to podívat blíže.

Tenisky jako víc než jen obuv

Tinkerovo pouto s Nike se začalo tvořit už za jeho studentských let na University of Oregon, konkrétně na fakultě architektury, kterou také vystudoval. Odjakživa byl sportovec a jeho hlavní disciplínou byl skok o tyči. Proto také bylo  setkání se spoluzakladatelem Blue Ribbon Sports a následně Nike, Billem Boweremanem, nevyhnutelné. Bowerman nekompromisně koučoval všechny atlety na oregonské univerzitě a jeho oblíbenou disciplínou byly právě úpravy tenisek pro individuální potřeby atletů. Když se pak Tinker ošklivě zranil a myslel si, že už se ke skoku o tyči nikdy nevrátí, Billova úprava Hatfieldových tenisek pomohla napravit jeho kulhání, a dost možná zažehla i zájem o obuv u budoucí legendy světa tenisek.

Jeden prvních obchodů Blue Ribbon Sport, předchůdce NIKE

Bublina, která málem splaskla

Po vystudování univerzity se v roce 1981 přidává do týmu Nike a od roku 85 pak pracuje už jen exkluzivně na designu tenisek. Jeho první a možná i nejzásadnější úspěch v tomto oboru pak přichází o dva roky později. Tou dobou již Nike nějakou tu chvílí používalo technologii AIR, a to na teniskách jako Air Force 1, Tailwind nebo samozřejmě Air Jordan 1, ale nikde na nich nebyl žádný viditelný důkaz, že by uvnitř vzduchová kapsle byla. Tinker někdy okolo této doby navštívil Paříž, kde ho zaujala kontroverzní budova Centre Pompidou, která dávala na odiv všechna technická řešení, která jinak bývají skryta uvnitř budov. A tak slavného designéra napadlo, že by bylo boží udělat to samé i s technologií AIR a vyříznout do boku podrážky díru, skrz kterou by bylo „bublinu” vidět. Když vizi technicky dořešil se svým týmem, šel tenisku prezentovat nadřízeným. Nečekej, že ti teď povím, jak z  onoho návrhu byla celá firma nadšená, opak byl pravdou. Jen tak tak nebyli Tinker a jeho tým za svůj revoluční návrh, který vedení Nike pobouřil, vyhozeni. Co víc, nakonec se jim jej podařilo prosadit. A světe div se, prvníAir Max 1 byly na světě. Jak to se sérií Air Max bylo dál už ti asi nemusím vyprávět, avšak je moc zajímavé, jak se jedna z nejúspěšnějších teniskových řad málem nestala.

Centre Pompidou
Nike Air Max 1 Sport Red

Tým Tinker a Michael 

Úspěch Air Max 1 byl nezpochybnitelný, a proto když po Air Jordan 2 celá spolupráce Nike s Michaelem Jordanem uvadala, byl povolán Tinker, jakožto jediný člověk, co mohl takto ztracenou situaci zachránit. Po spoustě intenzivních pracovních dní a probdělých nocí byly nové Air Jordan 3 připraveny na první představení Michaelu Jordanovi. Když však na schůzku přijel nejen Tinker, ale i sám Phil Knight (zakladatel Nike), nebylo Jordana k nalezení. Jeho odpor ke značce byl znatelný, a proto se místo účasti na schůzce raději věnoval golfu s přáteli, ze kterého jen velice nerad odjížděl na setkání.

V momentě odhalení vysvětlil Tinker nejdůležitější detaily nového modelu Michaelovi a bojácně se zeptal, co si o botě myslí. A když Michael řekl: „Pokračuj”, bylo jasné, že se podařilo do spolupráce s MJem vdechnout nový život. Detaily jako elephant print, viditelná AIR kapsle, logo Jumpan na jazyku nebo od Jordana tolik žádaný Mid střih tenisky, byly vším, co basketbalista od své boty čekal.

Spolu tak tato dvojice – ⁠návrhář a hráč, pokračovala se všemi legendárními siluetami jako Air Jordan 4, Air Jordan 6 nebo Air Jordan 11 až po model Air Jordan 15, po kterém už byl Hatfield tak vyčerpaný, že si musel dát od designu pauzu. Slavné duo se však nerozpadlo. Michael a Tinker spojili síly na ještě několika J’s, jako byly například výroční Air Jordan 20.

Air Jordan 20

Další hity

Mimo práce s Jordanem nezahálel Tinker ani co se týče designu Nike modelů. V roce 1990 vydává model
Air Max 90, který se stal nejen běžeckou ikonou, ale ve světě i v Česku také kulturní ikonou. Ještě mi řekni, že jsi nikdy nechtěl/a celobarevné devadesátky! 

O rok později pak pod Hatfieldovou rukou vznikají další fantastické designy jako Huarache, které svým designem inspirovaným botami na vodní lyžování, speciálním logem a futuristickým vzhledem dobyly svět tenisek (je to dost možné, že si na tu dobu ještě vzpomínáš) nebo outdoorová ikona Mowabb, které se letos dostala také spousta lásky –⁠  a není náhodou, že jsou si s Huarache, tak podobné. 

Air Max 90 Infrared
Nike Huarache
Nike Mowabb

Zpátky do budoucnosti

Jednou z jeho nejznámějších prací je návrh tenisky Nike Mag pro film Back to the Future II. Samozavazovací teniska vzala svět útokem a všichni se těšili, že tato technologie by se mohla objevit už v blízké budoucnosti. Bohužel však ve filmu byla teniska utažena člověkem stojícím pod kulisou, který za tkaničky manuálně zatáhl. Příchod podobného konceptu do volného prodeje přišel až v roce 2016, a to jen v minimálním počtu kusů. 

Fun Fact: pod jménem E.A.R.L.. Samotné Air Mag pak vyšly v roce 2011 jako verze ještě bez samozavazování a se vší parádou vyšly pak až rokem 2016 (více o Nike Mags a nejdražších teniskách se dozvíš zde)

Nike Air Mag

Současnost

Dnes Tinker stálé pomáhá s navrhováním tenisek v Nike a ze současné činnosti stojí určitě za zmínku Ducks of a Feather NFT, které obsahovalo kromě tokenu, také vybratelnou položky v podobě zelených Air Max 1 s kačenkou na boku, odkazující na začátky Nike a Tinkera, University of Oregon.

Tinker a Nike Air Max 1 Ducks Of A Feather
Kdo je nejznámější designer tenisek?

Byť by zde mohlo padnout jmen několik, jedno je na prvním místě: Tinker Hatfield

Kdo designoval Air Max 1?

V roce 1987 Tinker Hatfield

Kdo designoval Jordan 4?

V roce 1989 Tinker Hatfield

Kdo designoval Jordan 3?

V roce 1988 Tinker Hatfield

Kdo designoval Nike Huarache?

V roce 1991 Tinker Hatfield

spot_img