Spojení aut a tenisek

Spojení, které se zdá na první pohled velmi vzdálené, ale opak je pravdou. Tenisky a auta toho mají společného mnohem více, než by člověk řekl. V průběhu let vyšlo plno skvělých tenisek inspirovaných auty, ze kterých čerpali inspiraci jejich designéři. Spojení však funguje i naopak! Vždyť přeci auta řídíme našimi chodidly, a proto je design závodních bot nesmírně důležitý. Své o tom věděli i velikáni motorsportu jako Michael Schumacher nebo Ayrton Senna.

A začněme prvním jmenovaným ze dvou závodníků.

Michael Schumacher

Fila racing shoes

Pro své oficiální závodní boty se Michael Schumacher spojil s italskou značkou Fila, a tak vznikla jeho vlastní bota (zvláštní shodou okolností tak dostál svému příjmení Schumacher → Shoemaker → Švec), se kterou následně několik let závodil. Dodnes se dají sehnat páry v aukcích i s jeho podpisy.

Michael Schumacher x Flla

Spolupráci měl 7násobný mistr světa F1 i s Nike, a to na modelu Nike Air Zoom Turf, který vyšel, stejně jako spolupráce s Filou, v ikonické červeno-černé barvě v roce 1996 a teniska se dočkala i menšího návratu v roce 2014.

Nike Air Zoom Turf

Michael Jordan

Je známým faktem, že kromě basketbalu, baseballu, golfu nebo hazardu miluje hlavně rychlá nebo luxusní auta. Jeho vášeň se proto musela promítnout i do jeho tenisek.

Air Jordan 6

V roce 1991 už nebyl Jordan v NBA žádným nováčkem, naopak byl jedním z nejlepších hráčů ligy a s Chicago Bulls měl políčeno na svůj první titul. Ani na nohou už neměl legendární Air Jordan 1, ale dokonce tenisku s číslovkou 6, při jejímž designování se Tinker Hatfield inspiroval Michaelovým Porsche 911 964 Turbo a použil siluetu zadního křídla ikonického sporťáku jako pevné poutko sloužící k lepšímu nazouvání tenisky.

Jordan 6 Retro Midnight Navy
Porsche 911 964 Turbo

Air Jordan 14

Jestli je na nějaké tenisce viditelná láska, kterou MJ k autům měl, tak je to právě model z roku 1998, který si ve velkém bere inspiraci z vozů Ferrari, ať už to je futuristická podrážka, která vypadá jako aerodynamická karoserie, červený semiš inspirovaný potahy a legendárním barevným provedením italské automobilky nebo znak, kde místo vzpřímeného koně najdeme logo Jumpman.

Air Jordan 14 „Ferrari“
Ferrari 512TR

Air Jordan 21

Motoristická inspirace se objevuje i na pozdějších modelech, ve kterých už MJ v NBA nehrál, ale stále patří mezi neodmyslitelné mailine tenisky Jordan Brandu. Za zmínku stojí model 21, jehož podešev odkazuje na přední masku vozu Bentley Continental GT a perfektně tak vystihuje basketbalistovu náklonost k luxusnímu životnímu stylu.

Air Jordan 21
Bentley Continental GT

Ayrton Senna

adidas – Monza

Vrátím se na chvilku ještě k závodům Formule 1. Jednou z největších ikon této závodní série je bezpochyb brazilských závodník Ayrton Senna. Při projíždění starých videí ze závodu z 80. let (už jsi možná poznal/a, že kromě tenisek se zajímám i o motorsport) jsem si všimnul zajímavé obuvi, kterou měl brazilec na nohou a přišlo mi vhodné ji zde zahrnout i vzhledem k současné popularitě vintage modelůadidas. Jedná se konkrétně o model Monza, který je nepřehlédnutelně adidas díky třem slavným pruhům na boku tenisky a nápisu Monza nad nimi. Pokud tě zajímá proč zrovna Monza, jedná se o jeden z nejslavnější závodních okruhů a nachází se v Itálii.

Ayrton Senna v adidas Monza

L’Art de L’Automobile

Je francouzskou společností prodávající luxusní auta, ale i vlastní řadu oblečení. V nedávné minulosti navíc značka spolupracoval i s dvěma významnými hráči na poli tenisek. V roce 2021 to byly dvě spolupráce se značkou Vans, první na modelu Era s jednoduchým brandingem v podobě loga a nápisu L’Art. Druhá část spolupráce už byla sofistikovanější a odehrála se na modeluOld Skool, který byl ozvláštněn o skvělé detaily v podobě ikonické Vans vlnovky proměněné ve výfuk, nápisy Gas/Brake na podrážce pravé a levé tenisky a nebo vyražená mřížka na špičce tenisky, podle té na Golfu GTI první generace, který vlastní zakladatel značky Arthur Kar.

L’Art x Vans Era
L’Art x Vans Old Skool

Co je možná ale ještě důležitější spoluprací petrolhead značky, je spolupráce L’Art s další francouzskou společností, Salomon, která se těší v dnešní době nesmírné popularitě ve světě streetwearu. Vznikla na modelu ACS PRO Advanced a to ve dvou barevných provedeních, jednom odkazujícím na logo společnosti a druhým odkazujícím na barevný motocykl, který Arthura zaujal svým barevným růžovo-fialovo-modrým přechodem. Tenisky se povedly nad míru a své o tom vypovídá i jejich pozitivní hodnocení mnoha světovými sneaker medii jako například Complex. Sám jsem si koupil druhé z výše jmenovaných barevných provedení a nebojím se říct/troufám si říct, že patřily mezi moje nejoblíbenější tenisky za rok 2022.

L’Art x Salomon


PUMA x Porsche Suede RS 2.7 Limited Edition

V neposlední řadě bych také zmínil minimalistickou spolupráci dvou německých ikon na modelu Puma Suede, která byla inspirovaná vozy Porsche 911 Carrera RS 2.7. Jednotlivé colorways reprezentovaly varianty, ve kterých se model vyráběl. Celá spolurpáce byla limitovaná počtem 500 kusů, a proto se řadí mezi jedny z nejvzácnějších, čemuž odpovídá i cenovka 300 € na sekundárním trhu. Zajímavostí je, že všichni, kdo tenisku vlastní mohli v roce 2021 chodit celý rok zdarma do Porsche muzea ve Stuttgartu. A to mi věř, že kdybych tuhle tenisku měl, tak bych tam byl pečený vařený.

PUMA x Porsche Suede RS 2.7 Limited Edition

Doufám, že už jsem tě přesvědčil, že světy tenisek a automobilů jsou mnohokrát velmi zajímavě propojeny a dalo by se o nich psát celý den, ale to už bych možná vypadal v tvých očích jako úplný blázen, tak toho radši nechám v tom nejlepším a pojedu se někam projet!

spot_img