Šílené teniskové investice

Ondřej Koběrskýmá na svém Patreonu rekordních 5 tisíc členů, z S&P 500 a Radovana Vávry se stal meme, a investičních podvodů slibujících prakticky okamžitou návratnost ve stovkách procent jsou na internetu tisíce. Investování je dnes zkrátka jedním ze zásadních témat, která hýbou světem internetu. A to je dobře! Velmi dobře.

O investování jsi už určitě slyšel. Ale jsem si jistý, že s pojmem alternativní investice nejsi tak obeznámený. Stručně řečeno, jde o investování peněz do aktiv, jejichž hodnota vychází z jejich omezeného množství. Může se jednat o vína, umění, automobily, ale i tenisky! A právě na ty se v dnešním článku trochu podrobněji podíváme. Ukážeme si ty, které se v minulosti vyplatily nejvíce.

5. Jordan 1 OG Chicago

Tahle klasika, která měla svůj původní release 16. září 1985, udělala ve své cenovce opravdu velký skok. Při prvním představení se totiž tato teniska prodávala za pouhých 65 dolarů. O necelých čtyřicet let později ji už nekoupíš pod 22 tisíc dolarů. Kdo tedy v roce 1985 koupil byť jen jeden pár, vydělal opravdu balík!

Jordan 1 1985 OG Chicago

4. Nike SB Dunk Low Tokyo

Píše se rok 2004 a Nike představuje asi nejlimitovanější sérii tenisek ever. Nike SB Dunk City Series! Ta měla připomínat velkolepou výstavu White Dunk: Evolution of an Icon event. Pro účely této exhibice, která postupně objížděla ty nejdůležitější města světa, ztvárnilo siluetu Nike Dunk ve formě uměleckých děl 25 japonských výtvarníků, každý svým jedinečným způsobem. Ke každé zastávce pak bylo představeno jedno provedení Nike SB Dunk. 

Nike SB Dunk Low City Pack


U příležitosti tokijské zastávky expozice se světu ukázaly Nike SB Dunk Low Tokyo, jejichž počet byl velmi omezený. Z 10 tisíc přihlášek do rafflu je získalo pouhých 202 lidí. Pokud si říkáš, že na nich musí být něco opravdu unikátního, když byl počet párů takhle nízký, máš pravdu! Kromě swooshe se totiž na celé tenisce nenachází jediný Nike branding, což dělá tenisku v záplavě Nike log opravdu výjimečnou. Nemůžeme se tedy divit, že její zhodnocení bylo v průběhu let opravdu vysoké. Její retail price byla pouhých 65 dolarů a do roku 2022 se vyšplhala na necelých 24 tisíc dolarů. Cena tedy vzrostla o 38 925 %! 

Nike SB Dunk Low Tokyo

3. Nike SB Dunk Low London

Podobný příběh jako Nike SB Dunk Low Tokyo provázel i Nike SB Dunk Low London. Tyhle šedé krásky s Temží na patě byly také součástí “City series” s pouhým jedním rozdílem. Londýn byl pro výstavu White Dunk: Evolution of an Icon event až třetí zastávkou. Respektive měl být! Kvůli nečekanému zrušení se totiž výstava v Londýně nikdy neodehrála a Nike tak představilo 202 párů těchto Dunků v proslulém obchodu Footpatrol.

Nike SB Dunk Low London

2. Jordan 1 OG Bred

Co by to bylo za žebříček bez barevného provedení “Bred”. Zkratka bred neodkazuje na chléb, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale na spojení černé (black) a červené (red) na svršku prvních Jordanů. Popularita této colorway byla a stále je obrovská. Tebe tedy určitě nezarazí, že původní pár z roku 1985 dnes stojí místo 65 dolarů (cena při uvedení na trh) skoro 100 tisíc dolarů. Zhodnocení je tedy úžasných 145 554 %.

Jordan 1 1985 OG Bred

1. Nike SB Dunk Low Paris

Ještě jednou se vrátíme k výstavě White Dunk. Tenisky představené právě k příležitosti této výstavy totiž doopravdy lámou rekordy (ostatně to už jsme si stačili všimnout). Třetí pár Dunků v tomto žebříčku má významně umělecké pozadí. Na svršku jsou totiž vyzobrazeny díla francouzského malíře Bernarda Buffeta, a Nike SB Dunk Low Paris jsou tak spíše hmatatelným kouskem umění než teniskou na nošení. Tomu odpovídá i cena. 

Nike SB Dunk Low Paris

V rámci White Dunk: Evolution of an Icon event bylo původně představeno něco mezi 150 až 200 páry za maloobchodní cenu 60 dolarů, avšak po necelých 20 letech jejich cena odpovídá spíše novému Porsche Taycan (necelých 90 tisíc dolarů). Když se ti tedy povedlo tento pár během releasu získat, přišel jsi si na rekordních 149 385 % zisku. A to se přece vyplatí, Horste!

Nike SB Dunk Low Paris

Na závěr bych chtěl jen říct, že tohle fakt není žádné investiční poradenství (od toho jsou tu jiní), spíš jsem ti chtěl ukázat, že když máš šťastnou ruku a o teniskách něco málo víš, tak si můžeš přijít na pěkné peníze. 

Jaké tenisky měli nejvyšší ROI?

Jednalo se o tenisky Nike SB Dunk Low Paris. Při prvním představení vyšlo něco mezi 150 a 200 páry a jejich zhodnocení po 20 letech činilo 149 385%!

Jaké Jordany měli nejvyšší ROI?

Jednalo se o Jordan 1 1985 OG Bred. Jejich návratnost investice činila 145 554%.

Jaké Dunky jsou nejdražší?

Jsou to ty z řady City Pack. Jejich cena se dnes pohybuje ve vyšších desítkách tisíc dolarů.

spot_img