Proč Kanye West skončil u adidas?

Kanye a jeho věčné problémy s jeho partnery. Kdo v poslední době nezaznamenal beef mezi atlantským umělcem a německým sportovním gigantem adidas žil asi pod kamenem. Téma plní přední stránky českých i zahraničních lifestylových médií a nemůžu ho vynechat ani já.

Ye spolupracoval s adidasem od roku 2014. Spojení rozhodně nebyla žádná procházka růžovým sadem, pro umělce však víc než fungovalo (za poslední rok vydělal víc než 5,5 miliardy korun na licenčních poplatcích). Všechny neduhy ale pořádně vykrystalizovaly až tenhle rok, a to pořádně!

Hlavní bod pomyslný obžaloby rapper postavil na kopírování siluet jeho značky Yeezy, jasnou podobnost vidí u reworku siluety adidas Adilette (adidas Adilette 22), která se měla inspirovat jeho obrovsky populárními Yeezy Slides. Výrobce obuvi mu prý dokonce nabídl výkup jeho značky, aby problém vyřešil (částka něco málo přes 25 miliard korun ale v kontextu dopadu Ye na celý business nedává toto číslo žádnej finanční smysl).

 No, nebudu lhát, pantofle jsou skoro stejný, ve stejný cenové kategorii, víceméně stejném barevném provedení… Posuďte sami, má Ye pravdu?

Nespokojenost z Yeho poměrně sršela, projevila se i ve zprávě, kterou poslal Komplexu. V ní popsal nesouhlas s konceptem letošního Yeezy Day, měl totiž proběhnout bez jeho svolení a o restocku mnoha legendárních barevných provedení (Yeezy 350 Turtledove) dokonce ani nevěděl.

U adidasu to však nekončí, umělec nebyl spokojený ani s fungováním druhého partnerství jeho značky Yeezy brand. S americkým oděvním gigantem GAP. I tady se opakuje stejný příběh, Ye obvinil GAP z kopírování stylu YEEZY GAP ENGINEERED BY BALENCIAGA na produktech v běžné kolekci. Další věcí pak bylo nedostatečné zastoupení kolekce YEEZY GAP v obchodech (podle smlouvy mělo tvořit asi 40 % veškerého sortimentu obchodů). V tomhle případě se už celý problém jednoduše vyřešil, West spolupráci s GAP ukončil na začátku září.

Podobný scénář následoval i u spolupráce s německou obuvní společností, která byla vypovězena 25. 10. A to i přes fakt, že kontrakt měl trvat až do roku 2026. Zajímavé však byly okolnosti. Spolupráci totiž nevypověděl Kanye jako u GAP, ale adidas. Ptáš se proč? Pojďme se podívat na důvody, které k tomu společnost vedly.

Antisemitismus, ten se zkrátka netoleruje. Právě kvůli nenávistným výrokům směrem k Židům Ye skončil jak sedláci u chlumce, teda spíše u adidasu (hihi). Situaci nepomohl ani konstatováním, že George Floyd zemřel na předávkování drogami (jeho rodina už na Yeho podala žalobu).

Předtím navíc během schůzky přirovnával Torbena Schumachera k pornoherci, což je vzhledech k faktu, že právě zmíněný je vice prezident německé obuvní společnosti ne úplně vhodné. 

Na následky činů americký rapper poměrně tvrdě doplatil, provozovatelé mu zablokovali snad všechny sociální sítě (twitter, instagram) a byl se nucen přesunout na platformu Parler, jeho odhadované mění výrazně kleslo (ze dvou miliard dolarů na 400 milionů) a co s ním bude dál? To je dost nejasný. Před pár dny vyšla zpráva, že byl vyveden ze sídla firmy Sketchers (kvůli tomu, že neměl domluvenou schůzku…), můj soukromý odhad však je, že se bude nucený vydat spíš na sólo dráhu. Reputační ohrožení je totiž moc velké a žádná obuvní firma si na sebe břemeno této velikosti nevezme.

Co to znamená pro adidas? Znatelný pokles příjmů, alespoň prozatím. Proč prozatím? Adidas sice prozatím pozastavil distribuci dalších párů, to však neznamená, že do budoucna bude v modelových řadách pokračovat. Na prakticky všechny modely (s výjimkou Yeezy Slides…) totiž vlastní práva plynoucí z patentu. Možná se tak dočkáme Yeezy’s bez Yeezy v názvu. 

Proč adidas vypověděl Kanye Westovi spolupráci?

Ukončení spolupráce plynulo z dlouhodobých sporů, poslední kapku však zasadil Kanye svými antisemitskými výroky a dalším nevhodným chováním.

Jaké z toho plynou důsledky pro Kanyeho Westa?

Jeho pověst ve světě tenisek je dost pošramocená, k tomu přičtěme i výrazný pokles jeho jmění (ze dvou miliard dolarů na asi 400 milionů).

Jaké důsledky má vypovězení smlouvy s Kanyem Westem pro adidas?

Reálný dlouhodobý pokles příjmů.

Kdo vlastní licenční práva na Yeezy?

Většina patentů na designy patří německé společnosti adidas, výjimkou jsou Yeezy Slides. U nich je vlastníkem Kanye West.

Jak velké je jmění Kanyeho Westa?

Po ukončení spolupráce s adidas se odhaduje na 400 milionů dolarů.

Kdy adidas vypověděl smlouvu Kanye Westovi?

25.10.2022

spot_img