Pět rapových kolaborací o kterých nevíš

Spolupráce Nike s Travisem Scottem, Virgilem Ablohem či značkami Supreme, Stüssy nebo Union LA. A co spojení adidasu s Kanye Westem a Pharrellem Williamsem? Dnes to vypadá tak, že spolupráce největších obuvnických firem světa s nejznámějšími hudebními interprety a populárními streetwearovými značkami začaly teprve pár let zpátky. Co se ale na teniskové scéně odehrávalo před nástupem obrovské popularity modelů Air Jordan 1 a Nike Dunk, co bylo před spoluprací firmy Nike se značkou Off-White a adidasu s módním domem Gucci a jací rappeři byli tvářemi těchto značek na přelomu tisíciletí?

Terror Squad x Nike Air Force 1 (2000s)

Terror Squad je dodnes považováno za jedno z nejdůležitějších rapových uskupení historie. Frontman skupiny, newyorská hip hopová legenda Fat Joe, je jedním z nejzapálenějších sběratelů tenisek na světě. Spolupráce s Nike tak pouze logicky dává smysl. To si ale v pozdních devadesátkách určitě tolik lidí nemyslelo, protože oproti dnešním standardům tehdy byla spolupráce s Nike vysoce neobvyklá. TeniskyAir Force 1 (slangově také up-towns), které jsou s New Yorkem neodmyslitelně spjaty, vyšly v několika barevných provedeních, které byly vždy vyráběny výlučně pro členy skvadry. Boty vždy zdobilo prémiové provedení a zejména vyšité logo TS na patě. Není tedy žádným překvapením, že sehnat pár ze spolupráce Nike a Terror Squad tě dnes vyjde na více než pět tisíc dolarů. Ale pozor! Letošní rok je kromě výročí výše zmíněného modelu Air Force významný i pro Terror Squad. Letos poprvé bude nový pár z této dlouholeté spolupráce dostupný pro veřejnost.

Nike Air Max Burst ‘Shady Burst’ (2003)

Eminem má s firmou Nike spoluprací hned několik a mezi jeho nejznámější patří rozhodně kolaborace z roku 2015 s firmou Carhartt, ze Shadyho rodného města Detroitu, a Jordan Brandem na páru Jordan 4 Retro ‘Eminem Carhartt’. Tenisky, které jsou dodnes graliem pro mnohé sneakerheady ale nepatří do dnešního výčtu. To, co již většina lidí neví je, že Eminem s Nike a Jordan Brandem spolupracoval od roku 2003. A bylo to v témže roce, kdy vyšla jeho první spolupráce s Nike jako součást kolekce “Artist Series”. Eminem dostal šanci pracovat na svém oblíbeném modelu. A tím byly tenisky Nike Air Max Burst. Šedý semišový svršek s detaily v podobě Air Slim Shady tagů na jazycích, Eminemo ikonické E na vložce a grafika Shady Records na podrážkách dělají z tenisek unikátní spolupráci. Cena tohoto páru, který se dá dnes sehnat jen v hrstce velikostí, se ale jen těžko odhaduje.

Reebok G-Unit G6 (2003)

Další pár na seznamu vyšel jako spolupráce newyorského uskupení G-Unit (50 Cent, Tony Yayo, Lloyd Banks) s firmou Reebok. Spolupráci má na svědomí především frontman skupiny, 50 Cent, který je dnes skoro neodmyslitelně spjat s výše zmíněným Eminemem. Spjaty jsou také jejich tenisky, jelikož oba páry vyšly ve stejném roce. A na rozdíl od jiných limitovaných kolaborací, spolupráce s G-Unit se velmi vyplácela také Reeboku. Tenisky, o kterých Fifty tvrdí, že mu vydělaly přes 80 milionů dolarů, byly díky masivní popularitě tria rapperů velice žádané a Reeboku se tak v té době dařilo šlapat na paty samotné firmě Nike. Bohužel stejně jako tenisky Eminema i unikátní model G-Unit G6 je dnes prakticky nesehnatelný, a pokud se sem tam nějaká velikost objeví online, cena startuje na několika tisíci dolarech.

Reebok G-Unit G6

Nike Air Max 180 ‘Dizzee Rascal’ (2005)

Dříve undergroundový grime se díky popularitě mladých britských interpretů již dlouho pohybuje mezi oblíbenými rapovými žánry. A z úspěchu grimeu má bezesporu velkou radost jeden z jeho průkopníků, londýnský em-sí Dizzee Rascal. Ten má pod svým jménem nejednu spolupráci s firmou Nike, jejíž tenisky Air Max jsou v Anglii nesmírně populární. Jeho kolaborace na modelu Air Max 90’ Tongue N Cheek’, která vyšla v roce 2009, tak jako Dizzeeho stejnojmenné album, se v omezených velikostech prodává online za více než pět tisíc dolarů. Co ale ani mnoho fanoušků tenisek neví je, že Dizzee dostal od Nike nabídku na spolupráci již v roce 2005. Tenkrát z toho vzešly dvě barevná provedení, vínové a krémové, modelu Nike Air Max 180. Oba páry jsou extrémně limitované, protože vyšly jako “friends and family”. Online je navíc dostupných pouze pár fotek a spolupráce se na rozdíl od výše zmíněných dnes prakticky nedá nikde koupit, což z ní dělá jednu z nejvzácnějších tenisek světa.

Air Jordan 6 Retro Macklemore (2014)

Seattleský rapper Macklemore zažil raketový vzestup po úspěchu jeho alba The Heist. Hned o dva roky později dostal možnost pracovat s Jordan Brandem na jeho oblíbeném modelu Air Jordan 6 a na siluetě Melo M10. První ze dvou colorways, kterou Mack pro své tenisky vybral, byly antukově zbarvené Jordan 6 ‘Clay’ s Macklemorovým logem Shark Face Gang nahrazujícího ikonický nápis Nike Air na patě. V roce 2014 jich vyšlo pouze 46 párů, které si mezi sebe rozdělil rapper s Michaelem Jordanem. Druhou barevnou kombinací jsou zelené Jordan 6 ‘Cactus’, opět z prémiového semiše s logem žraloka na patách, ale o ceně obou párů se s ohledem na jejich limitované množství dá dnes pouze spekulovat. Kromě dvou colorways Air Jordan 6, kterých se několik desítek párů vyrobilo, dostal Macklemore do rukou také zeleno-růžový sample pár. Bota, které nebylo nikdy vyrobeno více než jednotky kusů, se ale podle rappera stala inspirací pro pozdější spolupráci Jordanu a energetického nápoje Gatorade.

Pokud teď nutně potřebuješ nějakou spolupráci s hip hopovými umělci koupit, mrkni na náš web. Můžes vybírat z párů ze spolupráce Travise Scotta a Nike nebo třeba něco z kolaborace Nike a Billie Eilish

Jací rappeři spolupracovali s Nike před Travisem Scottem?

S Nike od počátku tisíciletí spolupracovali rappeři jako Eminem, Macklemore či uskupení Terror Squad.

Má nějaký UK artist spolupráci s Nike?

Legenda žánru grime, Dizzee Rascal, má s Nike extrémně vzácnou spolupráci na párech Air Max 180 a Air Max 90. Známé spolupráce má také další ikona grimeu, Skepta.

S jakými značkami spolupracovali rappeři?

Kromě firem Nike a adidas spolupracovala s rappery také společnost Reebok, která si upsala legendárního 50 Centa s jeho skupinou G-Unit.

spot_img