Pět nepovšimnutých releasů roku 2023 

Rok 2023 se nedávno překulil do druhé poloviny, a je proto načase se ohlédnout za top releasy posledního půl roku. Ale pozor, nebudeme se věnovat těm vyhlášeným. Určitě tě totiž neminulo, že vyšly skejťácké Jordan 4 Retro SB ‘Pine Green’, další díl ze spolupráce Travise Scotta a Jordan Brandu na modelu Jordan 1 Retro Low ‘Olive’ (W) v olivových barvách, nebo release ikonické barevné kombinace modelu Jordan 3 Retro ‘White Cement’ Reimagined. Dneska se spolu mrknem na pět tenisek, kterým se takové popularity jako těm výše zmíněným nedostalo, a kterých sis v roce 2023 nejspíš vůbec nevšiml.

1 Nike Zoom Vomero 5

Model Zoom Vomero+ 5 vyšel poprvé v roce 2011 jako relativně dostupná běžecká silueta s relativně obyčejným designem. Pátý přídavek do běžecké řady Vomero se ale v té době rychle zařadil mezi nejpohodlnější tenisky na trhu. Tenisky vylepšeny o technologii Zoom Air, která se skrývala pod nártem i patou, a technologii Nike+, která nabízela možnost párování tenisky s iPodem pro měření kroků, se rychle staly hitem. 

Nike Zoom Vomero+ 5

Jak to ale (nejen) u Nike bývá, model Zoom Vomero 5 se začal vůči nesčetným alternativám pomalu ztrácet, až na několik let téměř upadl do zapomnění. A trvalo to téměř deset let, než se ho firma Nike rozhodla přivést zpět. S pomocí labelu A-COLD-WALL* se tak v roce 2018 model vrátil ve speciálnímprovedení a po pár releasech v roce 2019 se naplno vrátil na konci roku 2022. Letos tak model zažívá největší počet releasů od doby prvního uvedení na trh a udává směr trendu retro běžeckých siluet. 

Nike Zoom Vomero 5 x ACW

2 New Balance 860v2 x Aimé Leon Dore

Stejně jako první zmíněná teniska, i model 860v2 vyšel původně v roce 2011. V čem se ale New Balance odlišuje je doba, za kterou se rozhodl tenisky vrátit. Silueta sem tam vyšla v průběhu desátých let, ale největší rámus udělala v roce 2019, když vyšla ve spolupráci s montrealským Dime. V květnu 2022 poté tenisky vyšly v kolaboraci s korejským labelem THISISNEVERTHAT a letos se vrací znova. 

New Balance 860v2 x Aimé Leon Dore

Do parády si je vzal jeden z předních spolupracovníků New Balance, newyorský obchod Aimé Leon Dore. Releasu se dočkaly tři barevné kombinace, které se už teď na sekundárním trhu prodávají za bezmála dvojnásobek původní ceny.

New Balance 860v2 x Aimé Leon Dore

3 Salomon x Sandy Liang

Francouzská značka Salomon se – pro mnohé nečekaně – v posledních letech zařadila mezi jednu z nejoblíbenějších streetwear značek světa. A není se čemu divit. Po nástupu trendu techwear se streetwear nadšenci rychle našli ve značce Salomon. Velká část jejího úspěchu se veze na vlajkové lodi značky, modelu XT-6, který vyšel v roce 2012 jako prémiová trailová teniska dělaná i pro ty nejdrsnější ultramaratony.

Salomon XT-6 a RX Moc 3.0 ve spolupráci se Sandy Liang

Ta letos spojila síly s newyorskou designérkou Sandy Liang, která se kromě tenisek XT-6 pustila také do letního modelu RX Moc 3.0. Spolupráce stojí na základech, které cílí na výrobu těch nejkvalitnějších produktů a nesnaží se hnát za aktuálními trendy. Designérka na oba modely přenesla své oblíbené barvy a motivy a také se nechala inspirovat Pokémony Jiggly Puff (XT-6) a Whimsicott (RX Moc).

Salomon XT-6 a RX Moc 3.0 ve spolupráci se Sandy Liang

4 Asics Gel-NYC™ x AWAKE NYC

Japonská firma Asics od začátku roku pomalu dohání konkurenční značky hlavně díky svým jedinečným designům, které po letech dominance firmy Nike začínají znova zajímat nemalou část sneakerhead komunity. Navíc se má Asics o co opřít, vždyť skvělých modelů má víc než dost. Loni vyšla třeba spolupráce s AWAKE NYC na ikonickém modelu Gel-Lyte III, nebo velmi kladně hodnocená kolaborace s JJJJound na modelu Gel-Kayano 14, který vyšel poprvé v roce 2008.

Asics Gel-NYC™ x AWAKE NYC

Na spolupráci s AWAKE letos Asics navázal, a dokonce pro ni zvolil zbrusu nový model Gel-NYC™. Ten je inspirován jak staršími heritage modely, tak modernějšími performance teniskami. Stejně tak jsou do Gel-NYC™ zakomponovány technologie z různých Asics tenisek. Ze spolupráce vzešly sice jen dvě barevné kombinace, které jsou však, i přes limitovanost, dostupné za ceny nesrovnatelně nižší než spolupráce na modelech Air Jordan.

Asics Gel-NYC™ x AWAKE NYC

5 Saucony Grid Azura 2000 x Jae Tips

Značka Saucony je ze všech výše zmíněných asi tou nejméně oceňovanou. A troufám si říct, že mnoho lidí ani neví, že tahle značka existuje. To ale společnosti z amerického státu Massachusetts specializující se hlavně na běžecké modely nezabránilo v tom, aby letos vydala jedny z nejzajímavějších sneakers letoška. Pro spolupráci byl vybrán model Grid Azura 2000, který na přelomu století navázal na původní bikerský model Azura. 

Saucony Grid Azura 2000 a designér Jae Tips

Kolaborace proběhla pod taktovkou newyorského designéra Jae Tipse, který na tenisky přenesl nádech svých fitted cap designů. Futuristické tenisky tak vyšly v divoké kombinaci jasných barev a prémiových materiálů, která modelu dává potřebný šmrnc pro souboj o nejzajímavější tenisku roku. Jae na krabici umístil nápis “Jae Tips First Shoe” a celá spolupráce dostala název “Remember Who Fronted”, který je narážkou na jednotlivce pochybující o cizím úspěchu. 

Saucony Grid Azura 2000 x Jae Tips

Pokud se chceš o klasických siluetách či méně známých spolupracích dozvědět více, tak si skoč pro svačinku a dej si ji u našeho blogu na https://blog.sneakergallery.cz/. Článků je tam přehršel.

spot_img
Previous articleJAK VYBRAT LETNÍ TENISKY
Next articleHistorie BAPE