Nike tenisky Kobeho Bryanta

Kobe Bryant byl dost možná nejlepším basketbalistou historie. Celou svou hráčskou kariéru strávil v americké NBA s týmem Los Angeles Lakers, se kterými během dvaceti let vyhrál pět titulů. Jako jeden z hrstky zvládl tzv. three-peat, když v letech 2000, 2001 a 2002 vyhrál s pomocí Shaquilla O’Neala NBA třikrát v řadě a začal si říkat Black Mamba. V historické tabulce střelců je s 33,643 body na čtvrté příčce před legendárním Jordanem. Více bodů mají jen Malone, Abdul-Jabbar a James. Kobe byl čtyřikrát jmenován nejlepším hráčem (MVP) Utkání hvězd, což víckrát než on nikdo nedokázal, a jednou také MVP celé soutěže. O čem ale statistiky nemluví, jsou jeho signature lines. Kobe sice začal u adidasu, my se dnes ale mrknem na jeho spolupráci s Nike.

Nike Kobe 1 (2006)

Kobeho v těch letech trápila zranění, což se odrazilo v designu jeho prvního Nike modelu Nike Kobe 1. Po designerském týmu chtěl hlavně dobré odpružení, čehož dosáhl ve formě technologie Zoom Air. Tyhle tenisky jsou navíc zapsány do historie samotné NBA. Bryant v nich v lednu 2006 nasázel proti Torontu Raptors neuvěřitelných 81 bodů, druhý nejvyšší počet bodů v jediném zápase v historii americké soutěže.

Nike Kobe 1 „Think 16“

Nike Kobe 2 (2007)

Druhým v pořadí byl v roce 2007 model Kobe 2. Možná nejméně známý model z celé řady, se kterým se Kobe vyznamenal hlavně na turnaji, ze kterého se americký národní tým kvalifikoval na Letní olympijské hry v Pekingu 2008. USA tehdy na turnaj vyslaly tzv. Redeem Team (Tým vykoupení, který měl “odčinit” neúspěchy z předchozích dvou olympiád), který byl sestaven z největších amerických hvězd a vedl ho právě Kobe.

Nike Kobe 2 „Carpe Diem“

Nike Kobe 3 (2008)

Se třetím modelem je spojen hlavně rok 2008, ve kterém Bryant získal své první a poslední ocenění MVP (Most Valuable Player, nejužitečnější hráč). Kdo ví, možná by ho Kobe nakonec radši vyměnil za vítězství v soutěži. Ve finále totiž jeho Lakers padli s Bostonem v šesti zápasech. Model Nike Kobe 3, o kterém Kobe tvrdil, že patří mezi jeho nejoblíbenější, byl zároveň prvním, který designoval Eric Avar. Ten stál za všemi následujícími modely.

Nike Kobe 3 „Lakers“

Nike Kobe 4 (2009)

Tenisky, ve kterých se v NBA hraje dodnes. Model Nike Kobe 4 navázal na úspěch siluety Hyperdunk, kterou Bryant obouval na zmíněné olympiádě v Pekingu. Tenisky byly oděny do nejmodernějších technologií Flywire a Lunarlon. Překvapením byla jejich výška. Hráči Kobeho rozměrů v té době zpravidla hrávali v botách sahajících nad kotník. Jedna z nejrevolučnějších basketbalových tenisek, ve které Kobe získal titul, si tak bleskově získala srdce všech sneakerheads i fanoušků basketu.

Nike Kobe 4 „Draft Day Hornets“

Nike Kobe 5 (2009)

Model Nike Kobe 5 rychle přesáhl hranice sportu i času. Stejně jako jeho předchůdce, byl inspirován fotbalem, který Kobe považoval za svůj vůbec nejoblíbenější sport. Tenisky se v mnohém nelišily od předchozího modelu a nescházel jim ani carbon-fiber plát. Model, ve kterém Kobe příznačně vyhrál svůj pátý titul, se během let několikrát vrátil jako protro release.

Nike Kobe 5 „Chaos“

Nike Kobe 6 (2010)

Zosobnění Černé mamby. Šupinaté tenisky Nike Kobe 6 vyšly poprvé ve vánoční zelené colorway Grinch. Kobe je představil během dlouho očekávaného štědrovečerního zápasu, ve kterém jeho Lakers nakonec podlehli zbrusu nové Velké trojce z Miami Heat. Ani těmto botám pochopitelně nechyběly technologie Flywire a Zoom Air.

Nike Kobe 6 „Grinch“

Nike Kobe 7 (2011)

Moderní technologie ve svém živlu. Po třech velevydařených releasech následoval v roce 2011 model Kobe 7, který znova překonal technologické standardy. Nejvýraznějším upgradem bylo uzpůsobení tenisek tak, aby si hráči mohli měnit různé druhy vložek dle potřeby. Dalším vylepšením byly měnitelné “rukávy”, které tenisky zvyšovaly nad kotník a dodávaly hráčům více stability a podpory. Bryant v nich získal své druhé olympijské zlato v Londýně 2012.

Nike Kobe 7 „Christmas“

Nike Kobe 8 (2012)

Nižší a lehčí než kdy dřív. To bylo motto Nike při designování siluety Kobe 8, se kterou chtěla společnost opět bořit technologické hranice. Vůbec poprvé byl na basketbalových teniskách využit speciální druh síťoviny (engineered mesh), který tvořil devadesát procent materiálů a byl hlavním důvodem, proč se váha zastavila už na 272 gramech. Také model Kobe 8 zažil důležitý okamžik, ne však pozitivní. Černá mamba si v něm přetrhla Achillovu šlachu a utrpěla tak jedno z nejhorších zranění v basketbalu.

Nike Kobe 8 „Barcelona Tiger“

Nike Kobe 9 (2014)

Kobe potřeboval tenisky, které mu po roční pauze, ve které nastoupil jen do šesti zápasů, dodají potřebnou oporu po prodělaném zranění. Model Kobe 9 byl na svou výšku ultra-lehkým modelem, který na basketbalových teniskách poprvé představil technologii Flyknit. Ten spolu s technologiemi Flywire a Lunarlon umožňoval, aby byly vysoké tenisky lehké, pevné a s pohybovými možnostmi nízkých modelů. Bryant si v nich splnil sen, když v nich v historické tabulce střelců překonal svůj vzor, Michaela Jordana.

Nike Kobe 9 Elite „Detail“

Nike Kobe 10 (2015)

Hybrid odpružení, bezešvý svršek a pokročilý systém trakce, který byl v té době považován za ten nejlepší, který kdy v Nike Basketball vyvinuli. Stejně jako u předchozích modelů, i tady se jednalo hlavně o drobné změny, které vylepšovaly předchozí model Kobe 9 a pochopitelně tak nechyběly technologie Lunarlon a Zoom Air. Bylo to v modelu Nike Kobe X, ve kterém Bryant oznámil, že se jeho kariéra chýlí ke konci.

Nike Kobe 10 „Blackout“

Nike Kobe 11 (2016)

Poslední tenisky, ve kterých se kdy Kobe objevil jako hráč na palubovce NBA. Další progresivní model cílící na výkonnost, lehkost a odpružení se pyšnil technologiemi jako Flyknit a TPU (termoplastický polyuretan je flexibilním materiálem). V posledním zápase své kariéry v nich Kobe nastřílel 60 bodů, včetně vítězné střely, Utahu před zraky JAY-Zho, Kanyeho Westa a milionů lidí po celém světě. Slovy Mamba Out. se pak naposledy rozloučil jako nejmilovanější hráč fanoušků týmu s fialovo-zlatými dresy. 

Nike Kobe 11 Elite Low „Achilles Heel“

Pokud je tedy Jordanova signature line tou nejlepší z pohledu estetiky, Kobeho line byla pro basketbalovou sekci Nike tou nejdůležitější z pohledu funkčnosti. Právě na té Kobemu vždy velmi záleželo a není náhodou, že právě tenisky Nike Kobe jsou těmi nejvyhledávanějšími i v současném světě basketbalu.

spot_img