Nejvýznamnější tenisky kariéry Kanyeho Westa

Yeezy se stále vyprodávají, cena Red Octobers se pohybuje v desítkách až stovkách tisíc dolarů, jeho siluety a nápady se odráží jak ve fast fashion, streetwearu tak i high fashion. Málokdo stihnul za poslední dvě dekády ovlivnit módu i hudbu tak jako Kanye West.

Víc než jasný je, že i Yeho kariéra měla nějaký postup a ne vždy měl tolik kreativního prostoru jako má dnes u německého výrobce s logem třech proužků. Kolaborací s různými značkami (od Reebok až po Bape) byla celá řada. My se v mém dalším článku podíváme na ty nejdůležitější. Pojďme na to! 

Pěkně popořadě.

Kanye West x Nike air 180 (2005)

Ne tak úplně kolaborace. I tak by se dala popsat spolupráce na téhle tenisce, Kanye totiž měl původně dostat pouze několik párů ve svojí velikosti, aby mu navždy připomínaly úspěch jeho prvního alba, ale ouvej! Na Ebay se objevilo hned několik párů původních samples.

Kanye West x Nike air 180

Přesný datum záměrně neuvádím, tyhle boty totiž nemá ve své nabídce ani StockX a my tak můžeme pouze odhadovat, kdy se tohle “kolabo” událo. Rámcově ho můžeme zařadit někde mezi roky 2005-2006 (vzhledem k tomu, že Yeho první album The College Dropout vyšlo v roce 2004).

Bape “Dropout bear” Bapesta (2006)

The College Dropout, ve světě hudby dnes víc než legendární album, najdeš na něm  songy jako Never let me down nebo All falls down, které se propsalo i do streetwearu. Hlavně skrze maskota tohoto alba “Dropout bear”. Ten se objevil na siluetě Bapesta od japonského obra Bape a dal vzniknout první pořádné spolupráci atlantského rappera se streetwear značkou. 

Bape “Dropout bear” Bapesta

Je třeba zmínit, že vazba mezi Kanyem byla zřetelná, objevil se třeba hned v několika editoriálech.

Kanye West for A Bathing Ape Spring 2010 Lookbook

Kanye West x Reebok S. Carter (2008)

U výše zmiňovanýho alba ještě zůstaneme. Udělalo totiž skoro doslova díru do světa a neinspiroval se jím jeden, ale rovnou tři páry tenisek. Třetí do sbírky je silueta Reebok S. Carter poprvé vydaná v roce 2003. Když na botu člověk tak kouká, říká si, kde asi její tvůrci vzali inspiraci… Od toho tu ale nejsem, pojďme zpátky ke Kanyemu. 

Kanye West x Reebok S. Carter

Jestli někdo Yeho v jeho životní a hudební cestě inspiroval, byl to rozhodně brooklynský rodák Jay-Z. Když k tomu připočteme to, že Reebok S. Carter byla Jay Z-ho signature bota, máme jasnej výsledek. Tím je kolaborace právě na týhle siluetě. Mr. West přidal několik šílených barev, ikonu medvěda na patu a teniska díky tomu dostala úplně novej nádech. Posuďte sami.

Kanye West x Reebok S. Carter

Nike Air Yeezy (2009)

První neatletická signature bota, kterou Nike vyrobil. I tak můžeme ve zkratce popsat tuhle zajímavou, na svou dobu lehce futuristickou tenisku. 

Release se udál v roce 2009, samples jsme mohli vidět ale o dost dřív. Například pár z černého semiše, který měl Ye na nohou při udílení cen Grammy v roce 2008, se vydražil za neuvěřitelných 43 milionů korun. Je tedy víc než zřejmý, že boty měly při svém uvedení na trh obrovský hype. 

V průběhu roku 2009 se silueta představila ve třech různých barevných provedeních (Zen Grey, Black/Pink, Net) za poměrně vysokou retail price (215 dolarů). I přes to, že cena by byla vysoká i na dnešní poměry, teniska se vyprodala téměř okamžitě. Hudební i sneaker fanoušci po ní byli natolik hladoví, že hodnota se hned po releasu pohybovala v rozmezí od 400 po několika tisíc dolarů. Jojo, tak nějak pro mě vypadá úspěšnej release!

Cena se průběhem let ještě zvýšila. Dostupné páry se tak pohybujou v rozmezí 100-340 tisíc korun.

Kanye West x Louis Vuitton (2009)

Jak ocenit svoje kamarády z crew, která tě provází po koncertech, tours a dalších akcích? Tuhle otázku si určitě mnohokrát v kariéře pokladál i Kanye.

Kanye West x Louis Vuitton

Rozhodl se proto, že každému významnějšímu členovi udělá pomyslnou signature botu podle toho, koho mu daný pár připomíná. A proč být skromný. Ye se do toho pustil v plné parádě a jako partnera pro tuhle příležitost vybral pařížský módní dům Louis Vuitton.

Louis Vuitton Don

V kolaboraci se pak představily tři různé siluety: Louis Vuitton Don, nesoucí jméno po manažerovi Donu C, Louis Vuitton Jasper, po Yeho kamarádovi a barberovi IBN Jasperovi a Louis Vuitton Hudson, která umělci připomínala hudebníka Mr. Hudsona (Kanye má dokonce feat na jeho písničce Supernova). 

Louis Vuitton Hudson

Nike Air Yeezy 2 (2012)

Tři  roky po uvedení prvního modelu se v reklamě Black Mamba objevil Kanye West, což samo o sobě nebylo nějak zvláštní, co se ale vymykalo, byl pár bot, které měl rapper v tomto reklamním spotu na nohou. Šlo totiž o ještě nevydanou tenisku, Nike Air Yeezy 2

Nike Air Yeezy 2

Kanye poté ještě párkrát nateasoval vzhled a barevné provedení tenisky. Po Video Music Awards však již nebyla jiná možnost než sneakers vydat. Release se udál ještě ten den, tedy 8. června 2012 a provázela ho podobná možná ještě větší míra zmatku jako u prvního modelu. Veřejnosti se představily dvě colorways: Nike Air Yeezy 2 NRG “Black” a Nike Air Yeezy 2 “Platinum”. Třetí, asi nejzajímavější barva se přidala o dva roky později, nesla název “Red October”

Nike Air Yeezy 2 “Red October” (2014)

Červené barevné provedení poprvé Kanye ukázal Světu v noční televizní show Saturday Night Live, což spustilo ohromný zájem, zvěsti o releasu nové barvy se šířily jako velká voda…lov plný utrpení a slz tedy mohl začít!

Nike Air Yeezy 2 “Red October”

Když říkám plný slz a utrpení, myslím to fakt doslova. Release provázela celá řada komplikací. Ye totiž právě v této době přestal být spokojený se spoluprací s americkým gigantem. Opakovaně se proto objevovala otázka, jestli se nové barevné provedení vůbec ukáže v denním světle amerických ulic. 

Nike Air Yeezy 2 “Red October”

Celý to nakonec skončilo podle mě tak trochu trapně. Jednoho dne zveřejnil Nike na svém Twitteru link na Nikestore, kde si nadšenci mohli svůj vysněný červený pár koupit. 

Naučilo nás to dvě věci. Očekávej neočekávatelné a? Používej Twitter!

Kanye West x adidas (2014-?)

Po rozbroji s Nike ohledně nedostatku kreativní svobody na svých párech (možná to bylo spíš kvůli profitu z prodaného páru) se Ye rozhodl přesunout za oceán. Nově se usídlil u německé značky adidas.

Yeezy Boost 350 “Turtle Dove”

Výsledkem spolupráce je celá řada zajímavých tenisek (o adidas Yeezy si můžeš blíž počíst tady), které si v určitých momentech doslova podmanily sneaker game. 

Yeezy Boost 700 V1 Wave Runner

Modelů z téhle spolupráce máme celou řadu (od Yeezy Boost 350 po Yeezy Slide), tak už se nezdržuj dočítáním tohohle článku a utíkej nakupovat. Pohodlných bot totiž není nikdy dost! 

V jakém roce vyšly Nike Air Yeezy 2 „Red October“

Byly představeny v roce 2014 a jejich release byl opředen celou řadou komplikací.

Měl Kanye West kolaboraci s Bape?

Ano, na tenisce Bape “Dropout bear” Bapesta. Kromě toho se často objevoval i v jejich editoriálech.

Jaká byla první neatletická bota amerického výrobce Nike?

Nike Air Yeezy.

Kolik stojí Nike Air Yeezy 2 „Red October“?

Cena se pohybuje v rozmezí 424 až 1 472 tisíc korun.

Měl Jay-Z Signature botu?

Ano, Reebok S. Carter.

Jaké jsou nejlegendárnější tenisky Kanyeho Westa?

Bape “Dropout bear” Bapesta, Nike Air Yeezy, Nike Air Yeezy 2.

Od jakého roku spolupracuje Kanye West s adidasem?

Od roku 2014.

Jaká byla první signature teniska Kanyeho Westa?

Kanye West x Nike air 180.

Spolupracoval Kanye West s Louis Vuitton?

Ano, na několika teniskových modelech (Louis Vuitton Don, Louis Vuitton Jasper, Louis Vuitton Hudson).

spot_img