V pořadí čtvrtá teniska pravděpodobně nejznámějšího basketbalisty Světa se představila v roce 1989 ve čtyřech barevných provedeních (Jordan 4 Retro Fire Red, Jordan 4 White Cement, Jordan 4 Bred, Jordan 4 Military Blue). Jak ale víme, čtyři barevné provedení byl teprve začátek! Spolu s rostoucím počtem releasů Jordan 4 se zvyšoval i počet kolaborací – a my se dnes podíváme na ty nejvýznamnější.
5. Jordan 4 Retro Levi’s Denim
Legendární oděvní firma založená roku 1853 v americkém San Francisku, bez které by džíny nebyly modré. Levis Strauss!
Ano, i tahle americká legenda měla spolupráci na Jordan 4. A ne ledajakou. V roce 2018 totiž obě firmy spojily to nejlepší z jejich sortimentu. Modrou džínovinu od Levis a jednu z nejikoničtějších siluet od Jordan brand.

Vznikla tak teniska s neotřelým vzhledem, super zpracováním a neobvyklým balením, kterou můžeš kombinovat jak s džínama pro klasickej americkej look, nebo ji dát vyniknout s černýma kalhotama nebo kraťasama.

4. Jordan 4 Retro Travis Scott
Houstonský umělec, který se v posledních letech propsal do sneaker game hlavně kolaboracemi na Jordan 1 (ať už low nebo high) měl nejednu spoluprácii na jiných siluetách (Air Force 1, Jordan Trunner LX).
Výjimkou nejsou ani Jordan 4. Na těchto teniskách se texaský umělec vyřádil rovnou čtyřikrát a jedna byla limitovanější než druhá!

Asi nejznámější teniska z kolaborace nese název Travis Scott x Air Jordan 4 “Cactus Jack” a vyšla v roce 2017. Inspiraci čerpala z Travisových milovaných Houston Oilers, což se výrazně propsalo do barevné palety a celkového looku tenisky. Jednalo se také o Travisovo první kolabo na Air Jordan modelu.
Když jsme u Travise a čtyřek, tak nesmím opomenout ani Travis Scott x Air Jordan 4 “Purple Suede” nebo Travis Scott x Air Jordan 4 “Olive”.

3. Jordan 4 Retro Kaws
V jednoduchosti je krása.
I tak by se daly popsat Air Jordan 4 v kolaboraci s americkým umělcem Brianem Donnelym (aka KAWS), které vyšly v roce 2017.

Šedý semiš dodává botě zajímavě obyčejný look, podešev svítící ve tmě pak příjemný twist. A balení? To je jedno z nejzajímavějších vůbec. Krabice vypadá suprově a uvnitř najdeš i spoustu hezkých detailů (jako kartičku “art meets basketball).

2. Jordan 4 Retro Off-White Sail
Virgila Abloha vám asi představovat nemusím. Vystudovaný architekt a pozdější kreativní ředitel měl na “sneaker game” vliv jako nikdo jiný. Jeho kreativní přístup dekonstrukce tenisek a 3% pravidlo (pokud změníš jen 3 % stávajícího objektu, vznikne ti něco úplně nového) jsou dnes legendárními pojmy. Tenisky ve spolupráci s tímto chicagským rodákem se prodávají za desetitisíce.

Výjimkou nejsou ani Nike Off-White Air Jordan 4 ‚Sail‘. Ty přivádí 3% pravidlo do reality. Oproti běžným Jordan 4 mění barvu svršku, na patu přidávají nápis “Air” a tkaničky zdobí ikonický zip tie. No. Co víc si přát?

Osobně zastávám názor, že tenhle pár by se neměl nosit na nohou, ale v muzeu za vitrínou sloužit jako vzor dobře udělané teniskové spolupráce.
1. Jordan 4 Retro Eminem Carhartt
Jasná jednička. Když se zeptáš prakticky jakéhokoliv sneakerheada na jeho vysněný Jordan 4, je docela pravděpodobný, že odpovědí ti bude právě tenhle pár!

Eminem x Carhartt x Air Jordan 4 vyšly v roce 2015 a jejich limitovanost byla obrovská. Ve spolupráci s “Rap God” vydal Jordan pouze 10 párů a přístup k nim nebyl zrovna jednoduchej.
Musel ses totiž zúčastnit aukce na Ebay, kde jsi soutěžil o páry s opravdu těžkýma váhama. Nejnižší cena, za kterou se vydražily, byla bezmála 500 tisíc korun, a ta nejvyšší se vyšplhala skoro k 700 tisícům korunám. Není tedy divu, že tenisky jsou prakticky nesehnatelný a market price se pohybuje okolo 800-850 tisíc korun.

Jejich marketplace se pohybuje kolem 800 až 850 tisíc korun.
Tenisky vyšly v roce 2015.
Pokud změníš jen 3% stávajícího objektu, vznikne ti něco úplně nového.
Jednalo se o Travis Scott x Air Jordan 4 “Cactus Jack”. Kolaborace vyšla v roce 2017.