14 nejlepších Air Jordan kolaborací

Značku Air Jordan spadajicí pod Nike si nemusíme dlouze představovat. Tento brand vznikl v roce 1984; v roce, kdy začal Michael Jordan přepisovat historii nejen NBA, ale dovolím si říct i celou sneakergame. Díky Jordanových  signature modelů tenisek, které se z palubovek přehouply do světa módy. I když ze začátku o tenisky takový zájem nebyl a často končily ve slevách, největší zlom přišel v 90. letech, kdy na nás Jordan modely vyskakovaly téměř z každého amerického seriálu a filmu. Vzpomeň si například na Fresh Prince nebo Do the Right Thing od legendárního Spike Leeho aka Marse Blackmoona z reklamních spotů, kde po boku Jordana vtipnou formou prezentovali nové siluety Jordan Brandu.

Rostoucí popularity si začaly postupně všímat i značky a umělci z různých odvětví, a přesně na to se dnes zaměříme. Pojď si přečíst, jaké jsou ty nejznámější spolupráce s brandem Air Jordan. 

I když jsem se chtěl zaměřit vyloženě na staré, zapomenuté nebo nedoceněné kolaba, opomenout kolaba s Travisem Scottem, nebo značkou Off-White (RIP Virgil) by byl hřích, který by se jen těžko odpouštěl. Na úvod si tedy projdeme siluety z těchto spoluprací, a pak se vrhneme na to ostatní, co si nevysloužilo štítek hype, ale povědomí o těchto teniskách by ti nemělo chybět. 

AIR JORDAN 1 HIGH „Travis Scott x Fragment“

Každý víme, že Travis Scott má neskutečný hype, stejně tak vše, na co sáhne. Není proto divu, že si ho všimnul i Jordan brand. Všechny tenisky z této spolupráce, jsou okamžitě sold out a jejich resell cena tomu odpovídá.

Kolaborací s Travisem vyšlo více, ale moje oblíbená vyšla poměrně nedávno. Release v podobě vysokých „jedniček“ kde se k Travisovi připojil japonský Fragment Design. Modrá barva, reverse swoosh, off-whitová podešev. Víc nemám, co dodat. Za mě 10/10. Pokud jsi se dostal k těmto kráskám za retail, tak jsi šťastný člověk. Momentálně jejich resell cena začíná na circa 3.500 $

AIR JORDAN 1 HIGH „Off-White – Chicago“

Air Jordan v spojení s italskou značkou Off-White vyprodukoval nespočet krásných, První spolupráce mezi Nike a Off-White nepřinesla jen jeden model, ale rovnou 10 modelů. Virgil si vzal na paškál 8 modelů – Nike, Converse a jeden Air Jordan. A ten jsem si vybral i já, protože  Air jordan 1 v barvě nesoucí nickname „Chicago“ (tedy původní barevnou kombinaci, kterou na palubovkách obouval Michael Jordan) vyčnívají vždy a v této nepřehlédnutelné úpravě obzvlášť. Tato colorway funguje všude, ať už to jsou low, midy nebo dunky vždy se po nich jen zapráší, a tady tomu nebylo jinak. Pokud si je chceš pořídit, připrav si minimálně 7000$.

AIR JORDAN 1 HIGH „Fragment“

„So Fresh, So Clean“ to u těchto tenisek nepochybně platí. V jednoduchosti je krása a tahle bota to dokazuje. Všichni máme radi „Black Toes“ a všichni máme rádi „Royals“, co se stane když tohle dvě ikonické colorways spojíme? Čístá bomba. Přesně to nám přinesl již zmíněný Fragment Design a Air Jordan na přelomu roku 2014/2015. Jednoduchá barevná kombinace, která zaujme na první pohled a vyražené Fragment logo na patě vše jen podtrhne. Sen všech sneakerheads, který bohužel u většiny z nás zůstane jen snem. Bot se vyrobilo limitované množství, což neznamená, že se nedají sehnat. Samozřejmě dají, ale znova si připrav balík peněz. Zhruba 5000+ $.

AIR JORDAN 1 HIGH „Union LA“

Nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že nejpovedenější kolaba jsou jen jedničkách. Když jsem viděl první fotky ze spolupráce Air Jordana x Union LA, obchodu který původně vznikl v New Yorku a který má ke streetwearu velmi blízko, řekl jsem ji jen eh… Čím víc na mě odevšad vyskakovaly nové a nové fotky, tím víc jsem si tu botu zamiloval. Kombinace mých oblíbených „Black Toes“ a „Neutral Greys“ spolu prostě funguje. Společné spojení sešitím ala Frankenstein a celkový vintage look botě ohromě sluší, a i když vyšla další cw kombinující „Storm Blue“ a „Bred“, tak tahle bota je pro mě číslo jedna. Sehnat tuto botu není zas tak těžké, ani cena není nikterak astronomická, ale i tak cenovka 2500 $. 

AIR JORDAN 4 „Undefeated“ 

V řadě čtvrý Jordanům model, který letos zažívá velký hype se dostal do hledáčku legendárnímu obchodu a dnes už i legendární značce Undefeated. Tento obchod z LA spojil v roce 2005 síly s Jordan brandem a společně stvořili tento grál. Barevná kombinace odkazuje na letecké bundy MA-1, kde dominantní olivově zelená připomíná svršek bundy a oranžové tkaničky zase její kontrastní vnitřek. Vzhledem k tomu, že boty už budou příští rok plnoleté a výrobní číslo se zastavilo na počtu 72 vyrobených kusů, je tato bota v podstatě nesehnatelná a velmi raritní.

AIR JORDAN 1 MID „Levi´s 23/501“

Dřív než se v roce 2018 Jordan brand spojil se značkou Levi´s a vypustil do světa 3 barevné kombinace džínových Jordan 4s, byla tu ještě jedna spolupráce mezi těmito značkami. Pokud znáš džíny Levi´s, tak ti neunikl jejich ikonický model 501. Přesně na tyto rifle odkazují další tenisky na mém seznamu. Midy si dlouho hledali a stále hledají místo v botníku každého milovníka tenisek. Já vím, co si teď myslíš. Všichni bychom raději jen high verzi, ale tato spolupráce je důkazem, že i midy mají co říct. Červená kůže, elephant print na denimu, k tomu Levi´s 501, bílé triko a jdeš. No možná nejdeš, tenisek se vyrobilo jen 2 323 párů. Sehnat se dají jen stojí 2000+ $.

AIR JORDAN 2 „DON C“

Pamatuješ na návrat „snapbacků“? A vybavuješ si, jak jednu dobu letěly custom snapback resp. strapbacky, kde byl kšilt a strap vzadu z kůže? Nejčastěji hadí. Nejvíce jsi to mohl vidět na interpretech jako Kanye West, Jay-Z nebo Lil Wayne. Tak to měl na svědomí návrhář Don C aka Just Don. Styl tohoto návrháře z Chicaga nemusí sednou každému, to naprosto chápu a respektuji. A taky respektuji i to, že tato silueta není nejoblíbenější. Možná proto ji mám tak rád. Možná i proto si ji Don C vybral a předělal k obrazu svému. Prémiové materiály, zpracování, detaily a jednoduchý vzhled. To spojuje všechny 3 barevné kombinace, co z této spolupráce vzešly. Vybrat jednu bylo těžké protože osobně se mi líbí všechny tři, proto jsem si jedny z nich musel pořídit. Ale kdybych si měl vybrat, tak u mě nejvíc vedou „Arctic Orange“, které vyšly na den matek 2017 jako tribute Donově ženě a jejich dětem. Sehnat je v dámské nebo dětské velikosti není takový oříšek jako sehnat pánskou velikost. Máš zájem? měl S malou nohu tvoje peněženka tolik nezapláče, větší GS velikost tě vyjde zhruba na 400-500 $.

AIR JORDAN HIGH 1 SB „Lance Mountain White“

Kdo jezdí na skejtu, tak ví. Kdo ne, za chvíli se dozví. V 80s skaters často nosili Jordan 1 High. Proč? No, v té době byly dost často ve výprodeji za pár babek a hlavně mají nízkou platformu a kůže na svršku není příliš tlustá. Dnes už to není na skejt nejlepsí bota, hlavně protože by byla škoda je totálně zdevastovat. Dřív to nebyl problém a přesně na tuhle dobu odkazují boty skejťáka Lance Mountaina, který 80s prožil na kolečkách skateboardu. Bota je speciální tím, že je celobílá. Dobře, to zas tak speciální není, ale pod bílou vrstvou se schovává další vrstva barvy. Konkrétně pravačka nese barvy „Bred“ a levačka zase „Royal“ tedy dvě ikonické barevné kombinace této siluety. Hlavní myšlenka je boty „ošoupat“ a pustit ven schovávající se barvy pod bílou vrstvou. Proč? Protože takhle vypadaly boty skejťáků v 80. letech. Prostě odřený jedničky. Za mě skvělá idea. Tenisky vyšly i v provedení s černou horní vrstvou. Která verze je lepší nechá na tobě, ale mě víc baví bílá verze.

AIR JORDAN 4 x EMINEM x CARHARTT

May I have your attention please? Spojení tohoto Detriotského rappera a Oregonských Nike (resp Air Jordan) přineslo spoustu zajímavých a mezi sběrateli ceněných modelů. Myslím, že se všichni shodneme, že poslední „release“ z roku 2015 je ten nejhezčí (i když Air Jordan 4  ‚ENCORE‘ z roku 2005, jsou v těsném závěsu). Jumpmana na pravé patě nahradilo klasické obracené Ǝ, typický symbol pro Eminema. Na levé patě je ikonická maska Jasona Voorheese, kterou Slim Shady často nosil při 

svých shows. Kožený vnitřek doplňují chromové poutka a voskované tkaničky. Carhartt se postaral, aby bota připomínala jejich typický workwear, proto je cely svršek tenisky z tvilu neboli kepru. I když tenisky byly F&F (Friends & Family), 10 párů se dostalo do aukce na ebay. Pokud bys je rád zařadil do svě sbírky, cenovka je 29 000 $.

AIR JORDAN 1 „DIOR“

adidas nosí Pradu, Jordan zase Dior. O tom, že svět high fashion a streetwearu se víc a víc prolíná, není pochyb. A spojení značky Air Jordan s pařížským Diorem to jen potvrzuje. První spojení Jordan brandu s světem high fashion nám přinesl hned dva páry Air Jordan 1. Vysoké a nízké. Bílo-šedá kombinace ve spojení s icy sole a swoosh v Dior printu, to jsou Air Dior. Jednoduché, ale krásné. Ale není to přece jen až moc jednoduché na takové kolabo? Na tuto otázku si musí každý odpovědět sám. Tenisky vyšly v létě 2020 v limitovaném množství 8500 kusů v případě modelu high a 4700 kusů v low verzi. Jelikož se tu bavíme o značce Dior, tak retail price byla stanovena na 2200 $ u high verze a 2000 $ u Low. Zajímá tě cena? High se nyní pohybují okolo 10 000 $ a Low circa 8000 $.

AIR JORDAN 3 „Doernbecher“

Už od roku 2003 Nike spolupracuje s dětskou nemocnicí Doernbecher sídlící v Oregonu.

Každý rok se pomocí dotazníků, který zahrnuje otázky jako: „Jaký děláš sport? Jak vypadá tvůj ideální den? Nebo Kdo je tvůj oblíbený superhrdina?“ vyberou pacienti této dětské nemocnice a společně s týmem návrhářů se pustí do designování svý vlastních tenisek Nike (resp. Jordan). Každý rok tato spolupráce přinese 6 unikátních, často šílených, ale i zajímavých a ceněných modelů. Od roku 2007 se pravidelně mezi šesticí objevuje i nějaká Air Jordan silueta (např. letos to budou Jordan 5 Low). Většina teniskových nadšenců, se ale shoduje, že jedny z nejhezčích tenisek z této spolupráce jsou bez pochyb Jordan 3 z roku 2010, za kterými stojí Cole Johanson. Celočervené boty už mají svých 5 minut slávy za sebou, ale tahle bota vypadá skvěle i po letech. Pro trojky netypická icy sole, nubukový svršek okořeněný detailním laserovým printem, 3M prvky a spousta detailů. Například se zde skrývají dvě oblíbená jídla tohoto mladíka, tím jsou špagety a čokoláda, které se nachazí za zadním gumovým panelem. Na vložkách zase najdeme dvě slova, která pomohla Coleovi v boji s těžkou nemocí „Síla a Kuráž“. Nyní se cena těchto bot pohybuje okolo 1300 $.

AIR JORDAN 4 „Kaws“

KAWS aka Brian Donnelly, je americký umělec a designér známý svými malbami či graffiti se lidem do paměti zapsal především díky ikonickým figurkám, které mají místo očí  X X. Právě tyto Xka nahradila Jumpmana na patě při spolupráci na Air Jordan retro 4. Celosemišové provedení dodává teniskám premiový vzhled a když říkám celosemišové, myslím tím, že semiš je opravdu všude, včetně midsole, úchytek na tkaničky nebo zadního panelu. Tím se stává bota nepřehlédnutelnou a výjimečnou. Glow in the dark svítící podrážka se zase postará o to, aby si tě každý všiml i ve tmě. Tenisky vyšly v roce 2017 v šedé a černé variantě a jejich cena je dnes okolo 3500 $. 

AIR JORDAN 1 „Dave White“

Dave White je vskutku zajímavý britský umělec. Svoji lásku k teniskám několikrát přenesl na plátno a vzniklo z toho nejedno umělecké dílo. V roce 2012 vyměnil plátno za botu a vytvořil opravdu netradiční kousek. Jakou jinou siluetu si vybrat než tu první. A jaké barvy jí sluší nejvíc? Přece ty původní. Červená s černou prostě funguje a Dave si to moc dobře uvědomoval. Tenisky mají nádech „Black Toes“. Na levé patě najedeme Jumpmana, na pravé zase Jordanovo číslo 23. Na předním bočním panelu se nachází elephant print, ale chybí swoosh. Dave totiž použil místo tohoto Nike loga metodu zvanou „splatter paint“ ve snaze dát designu pocit pohybu. Jedná se již o druhou spolupráci mezi umělcem z britských ostrovů a Jordan brandem. První přišla o rok dříve, v podobném stylu, zde nechyběl swoosh, špička byla ve zlaté barvě a tmavě modrý vnitřek boty a podrážky v kombinaci s červenými pruhy na patě připomínal americkou vlajku. Tenisek se tehdy vyrobylo 23 párů a celý výtěžek z dražby šel na charitu. Kdyby sis chtěl tento pár pořídit, myslím pár z roku 2012, tak tě vyjde na cca 600 $. 

AIR JORDAN 1  „Trophy Room“

Čím jiným to zakončit než opět prvním siganture modelem Michaela Jordana. Trophy Room je butik otevřený v roce 2016 Marcusem Jordanem, synem legendárního MJ. Obchod odkazuje na místnost plnou trofejí v Jordanově rezidenci. Není tedy divu, že zde najdeš spoustu předmětů související s Jordanovou kariérou, včetně prosklené stěny, kde uvidíš evoluci tenisek nošených Michaelem Jordanem. S tímto butikem existuje více spoluprací, ale téměř vždy to bylo na méně populárních modelech (např. 16s, 17s, 23s). To se změnilo na konci loňského roku, kdy Trophy Room představil nestárnoucí klasiku v podobě Jordan 1 High v barevné kombinaci „Chicago“. Celkový vzhled boty vzdává hold prvnímu All-Star Game, ve kterém Jordan nastoupil.  Právě proto mají na podrážkách hvězdy a třpytivý vzhled. Třešničkou na dortu je Jordanův podpis ve formě potisku na patě. Myslím, že nikomu z nás by nevadilo mít tyto tenisky na poličce. Pokud bys je na tu poličku opravdu, na účtě by ti nemělo chybět 3000 $.

Nejlepší Air Jordan kolaboracce

 1. AIR JORDAN 1 HIGH „Travis Scott x Fragment“

 2. AIR JORDAN 1 HIGH „Off-White – Chicago“

 3. AIR JORDAN 1 HIGH „Fragment“

 4. AIR JORDAN 1 HIGH „Union LA“

 5. AIR JORDAN 4 „Undefeated“ 

 6. AIR JORDAN 1 MID „Levi´s 23/501“

 7. AIR JORDAN 2 „DON C“

 8. AIR JORDAN HIGH 1 SB „Lance Mountain White“

 9. AIR JORDAN 4 x EMINEM x CARHARTT

 10. AIR JORDAN 1 „DIOR“

 11. AIR JORDAN 3 „Doernbecher“

 12. AIR JORDAN 4 „Kaws“

 13. AIR JORDAN 1 „Dave White“

 14. AIR JORDAN 1  „Trophy Room“

spot_img