Nejdražší boty na světě (2022)

Asi každý sneakerhead ví, jak obtížné je v dnešní době koupit tenisky za retail. Mnoho z nás se proto musí vydávat cestou resellu a kupovat vysněné páry na sekundárním trhu. U některých modelů to peněženku příliš nezabolí, za jiné zase zaplatíš několikanásobně víc, než původně stály. 

Kolik bys maximálně zaplatil za jeden pár tenisek? Každý z nás má takovou hranici jinde, někdo se totiž v tomhle ohledu drží při zemi, jiným nevadí nechat za tenisky celou výplatu. Ať už si ochotný za boty zaplatit pár korun nad retail, nebo desítky tisíc, vždycky se najde někdo, kdo je schopný tě přeplatit. Ti největší fanatici a investoři do tenisek totiž neinvestují desetitisíce, ale spíš statisíce. A to teď navíc nemluvím ani o korunách, ale dolarech.  

Správně, některým lidem opravdu nedělá problém za jeden pár dvacet let starých tenisek zaplatit stovky tisíc až milionů dolarů. Takhle hodnotné tenisky se ovšem nekupují na nošení, ale spíš jako sběratelský předmět nebo investice do budoucna, podobně jako staré obrazy a jiné umění.  

Přemýšlel jsi někdy o tom, jaké tenisky jsou na světě úplně nejdražší? Jestli chceš znát odpověď, máme pro tebe dobrou zprávu, přichystali jsme si pro tebe totiž žebříček deseti párů, které byly prodané za největší obnos peněz. Rozhodně je na co se těšit, nejlevnější pár ze seznamu totiž začíná na více než 100 tisíci dolarech, což už tak je pro většinu populace naprosto nepředstavitelná částka za jeden pár bot. 

10. Air Jordan 12 „Flu Game“ – 104 765 dolarů 

Tomuhle provedení modelu Air Jordan 12 se začlo říkat „Flu Game“ v roce 1997, kdy Michael Jordan dorazil na pátý zápas tehdejšího finále NBA nachlazený. I přes chřipku do zápasu MJ ovšem nastoupil, nastřílel celkem 38 bodů a pomohl tak Chicago Bulls na cestě pro další titul. Existují také spekulace o tom, jak Jordan šel místo odpočinku před náročným dnem večer do kasina, místo chřipky ho tak ráno měla trápit spíš kocovina.  

Ať už to bylo jakkoliv, Michael Jordan do zápasu bez váhání nastoupil. Na sobě přitom měl právě pár „Flu Game“, které sám po finálové sérii podepsal. Ačkoliv jde o nejlevnější tenisku našeho žebříčku, stále se její cena pohybuje v řádech milionů korun, v roce 2013 za ně totiž vášnivý sběratel zaplatit 104 765 dolarů. 

9. Air Jordan 7 „Olympic“ – 112 500 dolarů 

Jak už název těchto sedmiček napovídá, Michael Jordan s nimi hrál na olympiádě. Jmenovitě s nimi odehrál finále olympijských her v roce 1992, kdy byl součástí takzvaného Dream Teamu, neboli amerického národního týmu, o němž se až dodnes říká, šlo o nejlépe složenou sestavu všech dob. To dokazuje i to, že USA ten rok zvládlo OH bez většího problému vyhrát. Zmíněné tenisky Michael Jordan po finálové sérii proti Chorvatsku daroval recepční na jeho hotelu. O téměř třicet let později se pár Air Jordan 7 „Olympic“ vydražil v aukci za 112 500 dolarů, tudíž více než 2,5 milionu korun. 

8. Buscemi 100 MM Diamond – 132 000 dolarů 

Kdybychom v tomhle žebříčku nehleděli na ceny sekundárního trhu, ale pouze na retail, tenisky Buscemi 100 MM Diamond by s přehledem obsadily první místo. Tyhle diamanty osázené boty s detaily z osmnáctikarátového zlata má na svědomí značka Buscemi, kterou založil stejnojmenný italsko-americký návrhář. Dostupné byly pouze v kamenné prodejně Buscemi v Manhattanu za cenu 132 tisíc dolarů. 

7. Converse Fastbreak – 190 373 dolarů 

Ještě před obdobím, kdy Michael Jordan podepsal smlouvu pod Nike a začal budovat vlastní brand, dnes dobře známý jako Air Jordan, nosil na hřišti tenisky od Converse. Tenhle konkrétní pár měl MJ na nohou v roce 1984 při finálovém zápase olympijských her, které se tehdy konaly v Los Angeles. Po výhře prvního olympijského zlata v kariéře Michael daroval jeho tenisky Converse Fastbreak jednomu z podavačů míčů, který je v létě roku 2017 prodal v aukci za více než 190 tisíc dolarů. 

6. Nike Mag 2016 Auto-Lace – 200 000 dolarů 

Model Nike Mag spatřil světlo světa poprvé v roce 2011, kdy vyšlo přesně 1510 párů inspirovaných filmem Back to the Future 2. Tehdy ještě nešlo o samozavazovací verzi, která vyšla až o pět let po prvním releasu této ikonické siluety. V roce 2016 Nike spustilo raffle o 86 párů Nike Mag s technologií automatického zavazování, do něhož se zapojily tisíce lidí. Všechen výdělek z losování, ve kterém se vybralo nejméně 6,75 milionů dolarů, poté šel na výzkum Parkinsonovy choroby. 

Poslední tři páry Nike Mag Auto-Lace značka rozprodala formou aukce, v níž se jeden z párů vydražil za úctyhodných 200 tisíc dolarů, což je přibližně 4,6 milionu korun.

5. Nike Moon Shoe – 437 500 dolarů  

Vůbec nejstarší teniskou žebříčku je Nike Moon Shoe z roku 1972, za jejímž designem stojí Bill Bowerman, jeden ze spoluzakladatelů značky Nike. Párů téhle běžecké siluety na světě existovalo přesně dvanáct, v současné době už se ale většina z nich bohužel nedá dohledat. Všechny byly ručně vyrobené Geoffem Hollisterem, jedním z vůbec prvních zaměstnanců Nike, který na výrobu podrážek použil vaflovač ve vlastní garáži. 

Jediné Moon Shoes, které nikdy neměly být nošené, vlastní známý kanadský investor a sběratel automobilů Miles Nadal. Ačkoliv to tak nevypadá, tyhle tenisky z roku 1972 jsou opravdu deadstock, jejich stav ale zásadně ovlivnilo stáří. Nadal svůj pár vydražil na konci roku 2019 v aukci od Sotheby’s, kde za něj zaplatil celkem 437 500 dolarů, což je v přepočtu více než 10 milionů korun. 

4. Air Jordan 1 High OG „Chicago“ – 560 000 dolarů 

OG z OG’s. I takhle jednoduše by se daly popsat Air Jordan 1 v barvách Chicago Bulls z roku 1985, kdy tahle naprosto ikonická a legendární silueta poprvé spatřila světlo světa. Tenhle pár je jedním slovem prostě grail, který by si přál vlastnit každý opravdový sneakerhead. Na hřišti ho navíc nosil sám Michael Jordan, který ho kromě toho také vlastnoručně podepsal. 

Zajímavostí je, že levá bota je velikost US13, zatímco pravá US13,5. Pro větší znalce to ale není žádné překvapení, MJ to totiž takhle při zápasech nosil běžně. Hodnota tohohle konkrétního páru je nejméně 560 000 dolarů, za přesně takovou částku byl totiž vydražen na stránce Sotheby’s v roce 2020.

3. Air Jordan 1 High OG „Chicago/Shattered Backboard“ – 615 000 dolarů 

Když se řekne slovní spojení Shattered Backboard, mnoho lidem se vybaví oranžové jedničky, které inspiroval moment, kdy Michael Jordan při skórování rozbil skleněnou desku basketbalového koše při exhibičním zápase v roce 1986.  

Tenhle pár sice není oranžový, ale o Shattered Backboardech stále mluvíme. Jde totiž o přesně ten pár, který Michael Jordan měl při zmíněném zápase na nohou. V podrážce levé boty dokonce stále najdeš autentiské střípky skla z desky, která se po slavném dunku na Jordana a hlavně jeho protihráče celá sesypala. I díky tomu se tyhle Air Jordan 1 „Chicago“ v aukci vydražily za neuvěřitelných 615 000 dolarů, tudíž minimálně 14 milionů korun. 

2. Nike Air Ship – 1 472 000 dolarů 

I přesto, že jde o druhou nejdráž prodanou tenisku v historii, model Nike Air Ship mnoho fanoušků tenisek vůbec nezná. Dalo by se říct, že jde o přímého předchůdce siluety Air Jordan 1, kterou Air Ships na první pohled připomínají. To dokazuje také fakt, že v Air Ships často hrál i sám Michael Jordan. 

S tímto konkrétním párem hrál MJ v roce 1984, kdy v NBA soutěžil prvním rokem. V tu dobu také podepsal jeho kontrakt s Nike, díky čemuž později vznikla celá linie Air Jordan, která je dnes stálicí nejen ve světě tenisek, ale i ve světě basketbalu a dalších sportů. Tyhle červenobílé Nike Air Ships jsou proto důležitou součástí historie, díky čemuž za ně byl sběratel kartiček Nick Fiorella ochotný zaplatit 1 472 000 dolarů, což je téměř 34 milionů korun.

1. Nike Air Yeezy 1 „Prototype“ – 1 800 000 dolarů

První místo žebříčku nejdražších tenisek na světě obsadil pár Nike Air Yeezy 1 „Prototype“, za jehož designem stojí one-and-only Kanye West. Jde o úplně první Yeezy, které Ye vytvořil v roce 2008 ve spolupráci se značkou Nike, tudíž ještě předtím, než podepsal smlouvu pod adidas. Jejich hodnotu navíc navýšilo i to, že si je ve stejném roce Kanye obul na jeho vystoupení při předávání cen Grammy, kde zahrál tracky Stronger a Hey Mama.  

Historický rekord tenisky překonaly minulý rok, kdy je aukční stránka Sotheby’s vydražila za naprosto nepředstavitelných 1 800 000 dolarů. V přepočtu na koruny to je přibližně 41,5 milionu korun. 

Jaké boty jsou nejdražší na světě?

  1. Nike Air Yeezy 1 „Prototype“ – 1 800 000 dolarů

  2. Nike Air Ship – 1 472 000 dolarů

  3. Air Jordan 1 High OG „Chicago/Shattered Backboard“ – 615 000 dolarů 

  4. Air Jordan 1 High OG „Chicago“ – 560 000 dolarů 

  5. Nike Moon Shoe – 437 500 dolarů

  6. Nike Mag 2016 Auto-Lace – 200 000 dolarů 

  7. Converse Fastbreak – 190 373 dolarů 

  8. Buscemi 100 MM Diamond – 132 000 dolarů 

  9. Air Jordan 7 „Olympic“ – 112 500 dolarů 

  10. Air Jordan 12 „Flu Game“ – 104 765 dolarů 

spot_img