Jak vznikla značka Palace?

Co se ti vybaví, když se řekne skateboarding? Odpovědi na tuhle otázku se často liší, záleží totiž především na tom, koho se zrovna zeptáš. Skateboarding totiž pro mnoho lidí není pouhým zahnáním nudy nebo koníčkem, ale spíš životním stylem, k němuž patří především dobří přátelé, spousta stráveného času ve skateparku a také pohodlné oblečení, ve kterém se musí dobře jezdit.

Oblečení, které dřív nosili jen a pouze skejťáci, už se dávno rozšířilo i mezi širší publikum, jež má k samotnému skateboardingu často hodně daleko. Dá se říct, že celý dnešní streetwear si ze skateboardingu vzal velkou inspiraci. Na skatu dokonce jezdily i jedny z největších ikon současného světa módy, příkladem je tak třeba Nigo, zakladatel A Bathing Ape a současný kreativní ředitel značky KENZO, nebo také zesnulý Virgil Abloh, zakladatel značky Off-White a bývalý kreativní ředitel módního domu Louis Vuitton.

Londýn, místo činu aka co je Palace

Mezi vůbec nejznámější skate značky, které už dnes mají obří přesah i do světa streetwearu, patří bezpochyby Supreme a Palace. Zatímco první zmíněný brand už mnoho lidí dávno nepovažuje za opravdovou skate značku, Palace se stále svých kořenů věrně drží. Víš ale vůbec, jak tahle ikonická značka vznikla?

Ačkoliv se to nezdá, Palace Skateboards patří mezi ty mladší značky, založená totiž byla až v roce 2009. Zatímco většina ostatních skate brandů pochází z Ameriky, Palace vznikl v srdci Londýna, kde ho založil tehdy dvacetišestiletý skateboardista Lev Tanju společně s jeho parťákem Garethem Skewisem. Oba byli členy legendární skupiny známé pod názvem Palace Wayward Boys’ Choir, po níž pojmenovali jejich značku Palace Skateboards.

Tanju & Skewis

Součástí crew Palace Wayward Boys’ Choir byli také například Daniel Kinloch, James Edson, Blondey McCoy, Lucien Clarke a několik dalších světově známých skateboardistů, kteří po přelomu tisíciletí společně žili a trávili veškerý čas v jejich bytě ve Waterloo. Sami ho sice popisovali jako “špinavou díru”, i přesto mu ale přezdívali palác, z čehož vznikl název jejich již zmíněného uskupení, které se dá považovat za vůbec nejznámější britskou skate crew. 

Palace Boys

Spoj tři strany a dostaneš Δ

Určitě tě zajímá také to, jak vzniklo naprosto ikonické logo Palace, známé pod názvem Tri-Ferg. Za jeho návrhem stojí Fergus Purcell, jeden z nejznámějších londýnských moderních umělců, který se s Tanjuem čirou náhodou přátelil. Právě proto ho jeden ze zakladatelů Palace požádal o vytvoření unikátního loga, které bude reprezentovat jeho značku. Purcellův návrh byl sice jednoduchý, ale zároveň lehce zapamatovatelný, šlo totiž o takzvaný Penroseův nereálný trojúhelník s nápisem Palace po všech třech stranách. Tanju si logo okamžitě zamiloval a dobře věděl, že osloví nejen jeho.

V průběhu několika prvních měsíců byla značka Palace známá hlavně v Londýně, kde ji prodávalo pouze pár lokální skate shopů. Postupem času se ve skate komunitě stávala více a více populární, díky čemuž se dostala i za hranice. Nejvíc přelomovým obdobím byl pro Palace pravděpodobně rok 2012, kdy značka vyhrála na berlínském veletrhu Bright Tradeshow ocenění “European Skate Brand of the Year”. V tom stejném roce se jí také podařilo navázat první spolupráci s větším brandem, kterým se stalo Umbro, společně s nímž vznikla povedená kolekce inspirovaná fotbalem. 

V květnu roku 2012 se tričko s Palace Tri-Fergem na zádech objevilo také poprvé ve slavném magazínu Vogue, kam ho vyfotil londýnský fotograf Alasdair McLellan, jehož sám Tanju už dlouho obdivoval. O to větší pocta to pro něj a jeho značku byla. 

Kromě společné kolekce s Umbro musím zmínit také spolupráci s Reebok z roku 2013, v rámci níž vznikly úplně první Palace tenisky. Lev Tanju i Gareth Skewis byli vždy velkými fanoušky téhle značky, její boty se totiž podle jejich slov daly nosit jak do skateparku, tak i do baru, tudíž vlastně všude, kam oba potřebovali. 

Palace a jeho spolupráce

Vynechat nemohu ani dlouholetou spolupráci s adidas, která poprvé spatřila světlo světa v roce 2014. I tohle spojení bylo z velké části inspirované fotbalem, který má ve Velké Británii dlouholetou tradici. V roce 2019 se navíc značky na jedné kolekci spojily ještě s klubem Juventus F.C., pro který vytvořily speciální sadu dresů, ve které si mimo jiné zahrál i jeden z nejlepších fotbalistů historie, Cristiano Ronaldo. V neposlední řadě za sebou Palace má také spolupráci s Mercedes-AMG, Polo Ralph Lauren, Arc’teryx, Moschino, EVISU a několika dalšími brandy.

V současnosti už je Palace naprostou stálicí nejen ve světě skateboardingu, ale také v dnešní módě. Neexistuje totiž žádný fanoušek streetwearu, který by značku Palace Skateboards a její ikonické Tri-Ferg logo neznal. Chybět proto samozřejmě nesmí ani u nás na e-shopu, kde od ní najdeš více než 100 různých kousků v několika velikostech. Určitě to běž omrknout, my totiž věříme, že si z naší pestré nabídky rozhodně něco vybereš.

spot_img