Jak poznat falešné tenisky a oblečení?

Největší hrozba, které se obává snad každý fanoušek tenisek a značkového oblečení, je nákup padělků. Současný trh je plný falešných náhražek, které se často špatně odlišují, protože bývají téměř identické. Jak se vyhnout padělkům a mít jistotu, že kupuješ pravé zboží?

Nejjednoduším řešením je rozhodně nakupování u ověřených prodejců, což jsme samozřejmě i my u nás v SNEAKERGALLERY, kde se žadných falešných tenisek ani oblečení bát nemusíš. V dnešní době už se padělky vyrábí na téměř jakýkoliv nový release, člověk proto musí být při nakupování opatrný.

Pokud se náhodou rozhodneš nakupovat u neověřených a pochybných prodejců, měl by sis u všeho zboží předem sám ověřit jeho pravost. Způsobů, jak poznat falešné tenisky a oblečení, je hned několik.

Fake nebo real?

Zkontroluj běžnou cenu

V první řadě by sis měl zkontrolovat běžný resell, většinou totiž platí nepsané pravidlo, že když najdeš limitované tenisky za příliš nízkou cenu, jde o padělek. Někdy je sice cena nižší proto, že majitel chce svůj pár prodat co nejrychleji, to se ale stává málokdy, obzvlášť potom v případě, kdy jde o opravdu drahý a exkluzivní pár. Pokud tedy příště najdeš Air Jordan 1 ve spolupráci se značkou Off-White za pár tisíc korun, měl bys být hned v pozoru a radši se nákupu vyhnout.

Pokud tě ale nabídka opravdu zaujala, máš několik možností, jak si ověřit její pravost. Takzvaný legit check si můžeš udělát sám, nebo to nechat na někom zkušenějším. Na Facebooku najdeš nespočet skupin, které ti pro tuhle příležitost skvěle poslouží. Využít můžeš i řadu aplikací, kde si ale většinou za kontrolu pravosti zaplatíš. Jako příklad uvedu mobilní aplikaci CheckCheck nebo Legit Check By Ch. Ani zde si ale nikdy nemůžeš být ničím jistý.

Co je to SKU?

Při ověřování pravosti tenisek musíš mít pořádný cit pro detail. Falešné páry se totiž často liší naprosto minimálně, vždy se dá ale najít nějaká malá chyba, kterou jejich výrobce mohl udělat. Jako první by sis určitě měl ověřit takzvané SKU (zkratka pro Stock Keeping Unit, neboli unikátní kód pro konkrétní produkt), které najdeš jak na tagu v tenisce, tak i na boxu. Pakliže jsou kódy na těchto dvou místech odlišné, měl bys být okamžitě v pozoru, obzvlášť pokud tě seller předem neupozornil, že má k teniskám náhradní box. V dalším kroku si samozřejmě musíš na internetu ověřit, jestli SKU opravdu sedí k tvým konkrétním teniskám.

Kde najít SKU? (Zdroj: WikiHow)

Suď knihu podle obalu

U tenisek přísloví „nesuď knihu podle obalu“ jednoduše neplatí, ba právě naopak. Falešný pár můžeš poznat podle pouhé krabice, dokonce aniž bys ji vůbec otevřel. Jsou tagy kvalitní, ostré a nalepené rovně? Je krabice z tvrdšího kartonu a je dobře složená? Podle toho všeho můžeš rozpoznat pravé tenisky od těch falešných, ovšem samozřejmě pouze v případě, kdy nakupuješ včetně OG boxu.

Krabice od falešných Air Jordan 1.

Jak je na tom kvalita?

Levné padělky se nejčastěji liší hlavně kvalitou použitých materiálů a přesností švů. Největší chyby dělají výrobci u kůže a semiše, které často bývají nekvalitní a na první pohled vypadají jinak než u originálů. Nedokonalé jsou často také švy, u nichž bys měl kontrolovat hlavně vzdálenost mezi jednotlivými dírkami. U falešných tenisek mnohdy najdeš také nedošité nitě, to se ale může stát i u těch pravých, které ti mnohokrát domů dorazí s takzvanými factory flaws.

Vůně nových tenisek

Myslím, že většina z nás dobře zná vůni nových tenisek, která se málokdy podaří výrobcům padělků věrohodně napodobit. Z pravých tenisek nikdy neucítíš jakoukoliv toxickou vůni, ty největší společnosti na trhu totiž už dávno žádná toxická lepidla nepoužívají. Podle čuchu navíc můžeš kromě autenticity poznat také to, jestli kupuješ opravdu zbrusu nové tenisky, které vždy voní o poznání jinak než nošené.

Jak poznat falešné oblečení?

Poznat falešné tenisky je často tvrdý oříšek, u oblečení to ale může být ještě obtížnější. K výrobě fake tenisek totiž výrobci potřebují mnoho různých nástrojů, zatímco u oblečení často postačí pouze obyčejný šicí stroj a případně také tiskárna na textil.

Podobně jako u tenisek, i u oblečení bys měl kontrolovat víceméně stejné věci. Těmi nejdůležitějšími jsou použité materiály, které se mohou lišit hlavně jejich kvalitou a gramáží. Určitě nezapomeň checknout také švy, které by měly být pravidelné a bez větších defektů. Často se také chybuje u našitých či natištěných tagů, které ve většině případů najdeš z vnitřní strany u krku a na boku. Tagy by měly být rovné, ostré a kvalitně našité.

Jak poznat fake Converse?

Falešné tenisky Converse Chuck Taylor poznáš nejjednodušeji podle ikonického All Star Converse loga. Celé logo by mělo být mírně vystouplé, pěticípá hvězda by měla být pravidelná a přímo uprostřed celého kruhu. Pravidelné by měly být také mezery mezi písmeny v nápisu Converse All Star, který je umístěn po stranách loga. Porovnej logo na tvých teniskách s obrázkem níže a uvidíš, jestli vše sedí.

Converse All Star logo.

Jak poznat fake Air Max?

Technologii Nike Air rozhodně není jednoduché napodobit, výrobci falešných Air Maxů proto logicky nejčastěji chybují právě u této části tenisky. Pokud kupuješ zbrusu nové Air Maxy, bublina by měla být čirá a nijak zakalená. Když ji mírně zmáčkneš, neměla by být ani zcela tvrdá, ani příliš měkká. V dnešní době už siluety Air Max najdeš v každém běžném obchodě se sportovním vybavením, vždy tak můžeš nějakou navštívit a zjistit, jak má bublina u pravých Air Maxů opravdu vypadat.

Technologie Nike Air.

Jak poznat fake Jordan?

Když mluvíme o značce Jordan, většina lidí si představí siluetu Air Jordan 1, proto se podíváme na to, čemu bys měl u tohohle modelu věnovat největší pozornost. Nejčastější chyby se vyskytují u takzvaného Wings loga, které vždy najdeš pouze na vnější straně tenisky. Logo by nemělo být natisknuté, ale vtlačené do kůže, což můžeš ověřit pouhým prstem, díky němuž bys měl cítit strukturu celého loga. Jednoduchým indikátorem pravosti jsou také písmena R a D ve slově Air Jordan, které by se vždy měly dole lehce dotýkat.

Air Jordan Wings logo.

Jak poznat fake Vans?

Pokud si někdy držel boty od značky Vans, asi víš, že nejde zrovna o úplně nejlehčí tenisky. Pokud se ti tedy tvoje tenisky zdají podezřele lehké, pravděpodobně jde o padělek. Dalším poznávacím znamením jsou také vyndavatelné vložky, které najdeš pouze u speciálních verzí PopCush, UltraCush a ComfyCush. Všechny ostatní modely mají vložku napevno přilepenou, pokud máš tedy obyčejné Old Skooly a vložka ti jde vyndat, něco je nejspíš špatně.

Vans Old Skool.

Poznat falešné tenisky a oblečení může být dost obtížné, pokud si tedy hodláš koupit nový pár a nejseš si jeho pravostí stoprocentně jistý, radši ho kup jinde. Nejlépe někde, kde máš jistou garanci pravosti, kterou ti nabídneme i my ve SNEAKERGALLERY, kde všechno zboží důkladně ověřujeme, a tak si můžeš být jistý, že nákup u nás je legit.

Jak poznat fake Jordan?

Nejčastější chyby se vyskytují u takzvaného Wings loga, které vždy najdeš pouze na vnější straně tenisky. Logo by nemělo být natisknuté, ale vtlačené do kůže, což můžeš ověřit pouhým prstem, díky němuž bys měl cítit strukturu celého loga.

Jak poznat fake Air Max?

Pokud kupuješ zbrusu nové Air Maxy, bublina by měla být čirá a nijak zakalená. Když ji mírně zmáčkneš, neměla by být ani zcela tvrdá, ani příliš měkká.

Jak poznat fake Vans?

Poznávacím znamením jsou vyndavatelné vložky, které najdeš pouze u speciálních verzí PopCush, UltraCush a ComfyCush. Všechny ostatní modely mají vložku napevno přilepenou.

Jak poznat fake Converse?

Falešné tenisky Converse Chuck Taylor poznáš nejjednodušeji podle ikonického All Star Converse loga. Celé logo by mělo být mírně vystouplé, pěticípá hvězda by měla být pravidelná a přímo uprostřed celého kruhu. Pravidelné by měly být také mezery mezi písmeny v nápisu Converse All Star, který je umístěn po stranách loga.

spot_img