Historie značky Stüssy: Od surfů až ke streetwearu

Věřím, že značku Stüssy určitě znáš. Možná ale nevíš, jak vlastně vznikla a co všechno mělo vliv na její současnou podobu. Právě proto jsme si pro tebe připravili komplexní článek o její historii, který tě snad obohatí a přinese ti větší rozhled o celé streetwear culture. Právě Stüssy je totiž její důležitou a nevynechatelnou součástí.

Jak už název napovídá, jejím zakladatelem je Shawn Stüssy. Právě on začal v roce 1966, tudíž ve svých třinácti letech, vyrábět vlastní surfy. Po letech nabírání zkušeností si v roce 1979 založil vlastní firmu, pod kterou na surfboardy psal své příjmení ve stylu graffiti a odlišoval tak svojí tvorbu od ostatních. V průběhu dalších let začal ikonické Stüssy logo používat i na tričkách, kšiltovkách a dalších každodenních kouscích.

Shawn Stüssy a jeho surfboard.

V roce 1984 se Shawn spojil se svým kamarádem Frankem Sinatrou Jr., který mu ze Stüssy pomohl udělat opravdovou a plnohodnotnou značku. Právě to byl zlomový moment, kdy se Stüssy od pouhých surfboardů posunulo směrem ke streetwearovému oblečení. Brand neustále rostl, proto se o tři roky později přesunul do města Irvine v Kalifornii, kde sídlí dodnes.

Rok 1988 byl pro Stüssy také zasádní. Právě v tu dobu se totiž značka díky vlivu hip-hopu a jeho komunity začala proslavovat i v Evropě. Do konce dekády už se prodávala nejen v Americe a Evropě, ale také v Austrálii, Japonsku a v dalších koutech světa.

První kamennou prodejnu Stüssy otevřelo v roce 1991 v New Yorku. Celosvětový úspěch Shawna Stüssyho inspiroval hned několik mladých umělců a návrhářů, z nichž některé určitě znáš. Například Hiroshi Fujiwara, zakladatel Fragment Design, založil svojí první značku pod názvem GOODENOUGH právě díky vlivu Stüssy. Insprirovat se nechal i James Jebbia, zakladatel Supreme, který ve svých počátcích pracoval právě v newyorské pobočce Stüssy. V neposlední řadě zmíním i Russella Simmonse, který je jedním ze spoluzakladatelů slavného labelu Def Jam Recordings.

Se značkou Stüssy je blízce spojený i takzvaný Stüssy Tribe. Jde o kolektiv lidí, který má ke značce blízko a sdílí s ní společné hodnoty. Mezi jeho členy najdeš třeba ASAP Rockyho, Goldie, Alexe Turnbulla, Jeremyho Hendersona, Hiroshiho Fujiwaru a další známé osobnosti ze světa hudby či módy. Každý člen Stüssy Tribe má vlastní custom varsity jacket a další jedinečné kousky oblečení. I díky Stüssy Tribe se Shawnova značka proslavila po celém světě.

ASAP Rocky v jeho custom Stüssy Tribe bundě.

Sám Shawn Stüssy už u brandu, který v mládí založil, nepůsobí. V roce 1996 ho totiž opustil, aby se mohl věnovat svojí rodině, ani to ale nezabránilo značce nadále růst. Shawn poté pokračoval ve vlastní cestě, v průběhu níž vyráběl další surfy a dokonce i založil druhou značku pod názvem S/Double, která působí primárně v Japonsku.

Co se týče spoluprací, Stüssy jich má za sebou už spoustu. Nejznámější je určitě spojení s Nike, které vzniklo v roce 2000 a za posledních 20 let přineslo hned několik oblíbených tenisek i celých kolekcí. Ještě před Nike se ale Stüssy spojilo se společností G-SHOCK, společně s níž vytvořilo hned pět různých provedení hodinek DW-6900.

Hodinky z první oficiální Stüssy spolupráce.

Dnes je Stüssy jedním ze základních pilířů celé streetwearové komunity, která značku respektuje hlavně díky její unikátnosti a konzistentnosti. Shawn Stüssy je dodnes inspirací pro mladé tvůrce, právě on totiž dokázal z malé dílny na pláži vybudovat celosvětově známou značku, která se drží svých kořenů. I přesto ovšem stále dokáže inovovat a tvořit nové projekty.

Co znamená Stüssy?

Stüssy je kalifornská firma, která se původně soustředila na výrobu surfů. Nyní je to ale celosvětově známá streetwearová značka. Je považována za jeden z pilířů streetwearové komunity.

Kdo a kdy založil značku Stüssy?

Značku Stüssy založil Shawn Stüssy v roce 1979. Primárně vyráběl surfy.

Co je to Stüssy tribe?

Jde o kolektiv lidí, který má ke značce blízko a sdílí s ní společné hodnoty. Mezi jeho členy najdeš třeba ASAP Rockyho, Goldie, Alexe Turnbulla, Jeremyho Hendersona, Hiroshiho Fujiwaru a další známé osobnosti ze světa hudby či módy. Každý člen Stüssy Tribe má vlastní custom varsity jacket a další jedinečné kousky oblečení.

Kde koupit Stüssy mikinu?

Kolekce Stüssy najdeš na našem e-shopu SNEAKERGALLERY.

spot_img