Historie řady Air Max

Nejznámější technologie ve světě tenisek a nejznámější značka ve světě sportu. Dne 26. března, tedy přesně v den, kdy v roce 1987 svět poprvé spatřil tenisky s viditelnou bublinou (Air Max unit/bubble), oslavíme desátý Air Max Day. Nike si tradičně pro tento den chystá release nového modelu, stejně jako release nových colorways na svých nejpopulárnějších modelech Air Max. Jak to ale všechno začalo, kdy se tenisky Nike poprvé dostaly na vzduch a jaké modely Air Max musí znát každý sneakerhead? 

Začátky technologie Air

Poté, co v roce 1985 nastoupil k Nike, začal mladý Tinker Hatfield pracovat na přelomovém designu tenisek, které měly vrátit Nike na vrchol trhu. Ve světě sportu drtil v té době svou konkurenci hlavně Reebok, který nosily hvězdy hudební scény jako Mick Jagger a David Bowie. V NBA měla potom navrch značka Converse, jejíž model Weapon nosily všechny hvězdy ligy, včetně legendárních hráčů Lakers a Celtics, Magica Johnsona a Larryho Birda. A s tímto propadem se muselo v Nike něco udělat. 

Firma Nike sice technologii Air používala už od roku 1978, kdy ji pod značkou společnosti nechal patentovat letecký inženýr Frank Rudy. Ve stejném roce byla technologie poprvé využita v praxi na maratonu v Honolulu na Havaji, poté co ji Nike implementovala do paty mezipodešve nových běžeckých tenisek Nike Air Tailwind, které zaznamenaly široký release v roce 1979. Ovšem ani release dnes super-populárních tenisek Nike Air Force v roce 1982 nedostal Nike do popředí. Tinkerův nápad byl proto jednoduchý. Ukázat přelomovou technologii Air světu. 

Nike Air Tailwind ’79
Letecký inženýr Frank Rudy, vynálezce technologie Air

První viditelná bublina

Jakkoli se ti teď může zdát Tinkerův nápad geniální, firma Nike s ním v roce 1986 zcela ztotožněna nebyla. Obavy ve vedení panovaly hlavně z důvodu radikální změny tehdejšího designu běžeckých tenisek, jemuž se nový model Nike Air Max 1 zcela vymykal. Jak jsem zmínil, Tinker do Nike nastoupil v roce 1985, ve stejném roce ve kterém v Paříži navštívil muzeum umění v prosklené budově Centre Georges Pompidou. A právě ta stála u zrodu legendární řady tenisek s viditelnou bublinou Air Max. Přímou inspiraci si Tinker vzal z konstrukce budovy, která působí dojmem, že je naruby. Všechny možné věci, od schodiště až po elektrické vedení, jsou tak vystaveny navenek. A stejně to je i s modely Air Max. 

Centre Georges Pompidou, Paříž

V roce 1987 tak Nike přichází na trh s přelomovou běžeckou siluetou Nike Air Max 1, o jejíž prodejnosti se však obává. Veškeré obavy se nicméně rychle rozplývají. Design tenisek, které původně vyšly v červeno- a modro-bílé barevné kombinaci, obletěl svět a boty z pultů mizely přímo nadvzduchovou rychlostí. Dodnes jedna z nejsbíranějších siluet tak vychází téměř každoročně, poslední release OG barev na tomto modelu se však konal naposled v roce 2013, tak snad se dalšího dočkáme dřív než na kulaté výročí. 

Nike Air Max 1, 1987
Nike Air Max 1

Od devadesátek až do roku 2000

Model Nike Air Max 1 je vlastně jediným modelem z řady Air Max, který vyšel v 80. letech. Rozmach této běžecké řady lze tedy pozorovat hlavně v devadesátkách. A to jak v letech, tak v siluetě. Dalším modelem z řady Air Max se totiž v roce 1990 stal model Air Max 3. Jak ale název napovídá, ten je vlastně až třetím v řadě, protože o rok dřív vyšel dnes málo známý model Air Max Light. O tom ale až někdy příště. Model Nike Air Max 3, dnes známý jako Air Max 90, totiž zná snad každý, kdo měl kdy nějaké tenisky na nohou. Devadesátky se oproti jedničkám pyšní větší bublinou a více technickými detaily na svršku. Původní barevná kombinace ‘Hyper Orange’ byla v pozdějších retro releasech přejmenována na ‘Infrared’, což je dodnes jedna z nejikoničtějších barevných kombinací devadesátek.

Nike Air Max 90 ‚Infrared‘

Dalším modelem v pořadí je Nike Air Max 180. Teniska z roku 1991 je společným dílem Tinkera Hatfielda a dalšího ostříleného designéra Bruce Kilgora (Nike Air Force 1). Proč 180? Teniska byla první z řady Air Max, jejíž bublina byla viditelná v úhlu 180 stupňů a přímo se tak dotýkala země. Velkou reklamu botám udělali sportovci USA na Letních olympijských hrách v Barceloně, 1992. Tam ji mimochodem nosil i následný vítěz basketbalového turnaje, Michael Jordan. Původní barevná kombinace ‘Ultra Marine’ vyšla naposled v roce 2018, čímž mnohým připoměla obří rozsah modelů řady Air Max.

Nike Air Max 180 ‚Ultramarine‘

V roce 1991 vyšel také model Nike Air Max BW (big window), který i přes větší bublinu nikdy nedosáhl úspěchu devadesátek. Pro zakladatele platformy StockX je to ale prý nejlepší model Air Max. Londýnský grime MC Dizzee Rascal má na sobě model Air Max BW na coveru své debutové desky Boy in Da Corner. 

Nike Air Max BW ‚Persian Violet‘

Důležitým momentem pro řadu Air Max byl rok 1993 a model Nike Air Max 93, který jako první představil bublinu ve viditelném úhlu 270 stupňů a neoprenový svršek podobný tomu z modelu Air Huarache. Dnes málo známý model, jež je dalším z dílny Tinkera Hatfielda, původně vyšel v kombinaci ‘Dusty Cactus’, naposledy v roce 2018.

Nike Air Max 93 ‚Dusty Cactus‘

Naprosto zlomový okamžik celé Air Max řady však nastal v roce 1995. Kromě vydání veleúspěšného modelu Air Jordan XI vydává Nike také nový běžecký model Nike Air Max 95. Design tenisek, které jsou dnes považovány za jeden z nejlepších modelů celé řady, patří Sergiu Lozanovi, který se nechal inspirovat lidským tělem a svršek devadesát pětek je tak tvořen několika vrstvami materiálů. Boty jsou zároveň prvními Air Maxy, které mají viditelnou bublinu nejen na patě, ale i na špičce, a jsou také prvními, které vyšly s černou mezipodešví.

Nike Air Max 95 ‚Neon‘

Následoval release ne až tak populárních tenisek Nike Air Max 96, které ale o rok později nahradila další bomba. V roce 1997 vychází Nike Air Max 97, se kterým se Sergio Lozano opět trefil do černého. I přes to, že tenisky nebyly prodávány ani celý rok od původního vydání (do prodeje se v další sezoně dostal model Air Max 98), jsou dodnes pro mnohé nejlepšími z celé řady. Inspirovány horskými koly, devadesát sedmičky byly obrovsky populární hlavně v Japonsku, čemuž odpovídá název jejich nejznámější barevné kombinace ‘Silver Bullet’ (japonské šinkanzeny).

Nike Air Max 96
Nike Air Max 97 ‚Silver Bullet‘
Nike Air Max 98 ‚Gundam‘

Na úspěch Air Max 97 se Nike podařilo navázat hned o rok později. Kromě modelu Air Max 98 totiž vyšel také dnes velmi oblíbený model Air Max Plus TN (Tuned Air). V roce 1999 vyšel model Air Max Deluxe, který zaznamenal retro release poměrně nedávno, v roce 2018. Stejně jako následujícímu modelu Air Max 2000 se však ani deluxům velké popularity nedostalo a zlatá éra řady Air Max si tak na pár let zase oddechla. Nike ale v řadě Air Max pokračovala i po roce 2000. Nejzajímavější modely z 21. století, které často nesly jména po roce, ve kterém vyšly, jsou například Air Max 2009, Air Max 2010 nebo Air Max 2013. A z nedávných releasů jsou to rozhodně populární modely Air Max 270 nebo Air Vapormax.

Vývoj řady tenisek s viditelnou bublinou Air Max

Pokud jsi teď na Air Maxy navnaděný tak jako já, tak koukni na náš web. Máme tam jak klasiku, tak i hot kolaborace s Off-White. Přeju šťastný a veselý Air Max Day.

Kdy se slaví Air Max Day?

Air Max Day se slaví každoročně 26. března již od roku 2014.

Jaké jsou nejlepší modely Air Max?

Rozhodně doporučuji Air Max 1, Air Max 90 a Air Max 95.

Kdo designoval Air Maxy?

Původní modely Air Max designoval dnes legendární Tinker Hatfield.

V jakém roce vyšly první Air Maxy?

První model s viditelnou bublinou Nike Air vyšel v roce 1987.

spot_img