Historie BAPE

Jedna z nejlegendárnějších značek japonského streetwearu. To je BAPE!

Značka jako taková byla založena v roce 1993, a to nikým menším než Tomoakim Nagaem, spíše známým jako Nigo.

Nigo

Poté, co Nigo pracoval jako stylista v kultovním magazínu Popeye a založil legendární butik Nowhere v tokijském Ura Harajuku, se poohlížel po inspiraci pro jeho nový projekt. Ta přišla během sledování maratonu filmu Planeta opic z roku 1968 (tady je důležité zmínit, že Nigo byl doopravdy velkým fanouškem americké pop-kultury). Co následovalo už ti asi dojde…

Butik Nowhere

Nigo se spojil s grafikem s přezdívkou SK8THING a společně dali myšlence grafickou podobu. Tak se zrodilo legendární BAPE logo, které kromě výše zmíněného filmu čerpalo inspiraci i z mladší generace. A to ne zrovna vybíravým způsobem. Odkazovalo totiž na lehkovážnost mladé generace, která si chtěla jen užívat a realita každodenního života je příliš nezajímala. 

Netrvalo dlouho a značka s opicí ve znaku se stala opravdovým hitem. V roce 1998 se prodávala již ve 40 obchodech po celém Japonsku a stala se jakousi kulturní ikonou japonského streetwearu. Byl tedy čas poohlédnout se po nových trzích. 

BAPE STORE SHYB

BAPE začalo expandovat hlavně do USA a i přes to, že značku v té době oblékl například Notorious B.I.G, skutečný hype přišel až s návštěvou Pharella Williamse v Tokiu. Ten totiž během ní dostal od svého zlatníka Jacoba the Jewellera echo, že si u něj někdo nechává vyrábět šperky, které se nápadně podobají těm jeho. Nebyla náhoda, že to byl právě Nigo. Při prvním setkání si ale i přes kontroverzi oba padli do noty a Pharell v Japonsku nechal všechno svoje oblečení a zpět do Spojených států se vrátil s kufrem plným BAPE.

Nigo a Pharell Williams

V průběhu prvních let nového milénia se stalo BAPE, spolu s Bilionaire Boys club a Ice Cream, lídrem v udávání trendů. Jejich výrazná oversized estetika vzala streetwear útokem. Netrvalo to dlouho a v USA se otevřely první kamenné obchody, konkrétně pak v New Yorku a Los Angeles.

A Bathing Ape x Heron Preston

Popularita značky se udržela i po prodeji do rukou čínské společnosti I.T v roce 2011. Rapuje o ní i Soulja boy ve svém hitu Crank that nebo 21 Savage v songu Ocean drive. Nemusím tedy zmiňovat, že se s pokračováním popularity BAPE se musí počítat i do budoucna!

Kdy byla založena značky BAPE?

Značka A Bathing Ape byla založena v roce 1993.

Kdo založil značku BAPE?

Založil ji Tomoaki Nagao, také známý jako Nigo.

Kdo navrhnul ikonické BAPE logo?

Japonský grafický designer s přezdívkou SK8THING.

Jaký hudební umělec zmiňuje značku A Bathing Ape ve svých textech?

V minulosti to byl například Soulja boy ve svém hitu Crank that, později například 21 Savage v písničce Ocean drive.

spot_img