Čtyři Air Jordan modely, které musíš znát

Možná tomu nebudeš chtít ani věřit, ale v 80. letech Nike válcovali Reebok a Converse se svými basketbalovými siluetami a hlavně top hráči, které sponzorovali. Nike tak začalo pokukovat po nové hvězdě, která by se stala tváří jejich basketbalového brandu. A shodou okolností jim při draftu v roce 1984 padl do oka mladý hráč přestupující z UNC a univerzitní ligy do Chicago Bulls a NBA. Ten však ze začátku vůbec nechtěl o Nike ani slyšet a jeho vysněným angažmá byl adidas, který ho však odmítl, a tak musel mladík jménem Michael Jordan podepsat smlouvu s Nike a zbytek najdeš v učebnicích historie.

Za dobu působení Michaela Jordana v NBA vzešlo ze spolupráce se značkou Nike spousta signature Jordan modelů. (Představ si, že letos jich už bude 37!), ale i několik párů mimo hlavní produktovou řadu, které často byly mixem různých mainline modelů a obecně nebyly tak oblíbené jako Jordan tenisky s pořadovými čísly. I mezi těmito ale existují skvělé siluety, které se těší značné popularitě dodnes viz Spizike. Z takového množství tenisek je pak těžké vybrat ty opravdu jedinečné. Od toho jsem tady já, abych ti ty nejlepší ukázal a pověděl, jaký příběh každá z těchto tenisek skrývá.

Air jordan 1

Model Air Jordan 1 ti asi nemusím představovat. Jedná se nejen o základní kámen spolupráce Michaela Jordana s Nike, ale v současnosti i o nejpopulárnější Air Jordan model. 

Jedničky vyšly v roce 1985 a o jejich design se postaral Peter Moore. Zajímavostí je, že před prvním jordnovým signature modelem, nosil MJ tenisku Air Ship. Fun fact: právě Air Shipy byly tou legendární zakázanou teniskou. A to ani ne kvůli “nadlidským technologiím”, ale čistě z důvodu, že nesplňovaly pravidla ohledně týmových barev.  Ale je to cool marketingová story a ten pravý příběh je na delší vyprávění, kterým tě tu nebudu mučit. Důležité je, že zatímco všichni ostatní hráči prezentovali své modely v oblecích a fancy reklamách, Jordan byl ten týpek v šusťáku, s botami okolo krku, který tě chce vyzvat na 1v1 na tvým místním hřišti. A proto si lidé zamilovali jak Michaela, tak samotné Jordany. Při svém vydání vyšly jedničky hned v několika barvách, přičemž mezi nejznámější patří: Bred, Royal, Shadow, Black Toe nebo Chicago, které dodnes patří k vrcholům mnoha sbírek, a proto také cena i těch nejnovějších retro modelů, jako jsou 2016 Bredy, už momentálně překonává hranici 1000 dolarů, což ale stále nepatří k nejdražším teniskám. Dnes vychází také v plejádě různých provedení od základních high, mid a low až po zajímavé variace, jakými jsou KO, kdy nikdo pořádně neví, co vlastně KO znamená a proč tato varianta jedniček existuje. Jediné, co z nedávných objevů víme je, že bota vyšla také v roce 1985 a měla sloužit jako levnější varianta klasických jedniček, s nižší cenovkou, která by konkurovala komukoliv s úmyslem tuto legendární siluetu zkopírovat -> KO = Knock Off (mindblowing že?!). Nebo varianta 1.5, která kombinuje svršek z Air Jordan 1 a podrážku z Air Jordan 2.

Air Jordan 1 Bred
Air Jordan 1 Royal

Air Jordan 3

Po nepříliš úspěšných dvojkách, to nevypadalo mezi Jordanem a Nike zrovna růžově, a tak ve snaze zachránit tuto spolupráci, svěřilo Nike design další tenisky mladému designérovi Tinkerovi Hatfieldovi. Pro kontext ti také musím napsat, že ten samý rok (1987) vymyslel Tinker historicky první viditelnou vzdušnou technologií AIR na siluetě Air Max 1. Hatfield neváhal a rovnou ji přidal na trojky, spolu s ikonickým elephant printem odkazujícím na kořeny Michaela Jordana. Následně mu došlo, že Jordan by rád, aby jeho linie byla více samostatná a nezávislá na Nike, a tak přišel s dnes již legendárním logem Jumpman, které se objevilo na jazyku boty a jediným původním brandingem tak zůstalo logo Nike Air na patě. Splnil i další náročné požadavky legendárního basketbalisty. Michael Jordan chtěl například botu, která nebude ani nízká, ani vysoká, a trojky se tak staly první mid top basketbalovou teniskou v historii. Důležitým faktorem se stala i lehkost nazutí, které usnadňovala ražená kůže a několik variant na uchycení tkaniček. Jordanovi se na schůzku ohledně představení nové boty vůbec nechtělo a už se viděl v konkurenčním adidasu, ale když mu Tinker ukázal svůj výtvor, byl Michael jak u vytržení. Vznikla tak jedna z nejkrásnějších Jordan tenisek a Tinker s Michaelem si natolik sedli, že spolu designovali Jordany až do jeho odchodu z NBA s teniskou Air Jordan 15 (později designoval Tinker ještě některé další Jordany jako 20 nebo 23). Zmínil jsem taky, že s trojkama započala série reklam se Spike Leem jako Marsem Blackmanem? Určitě ti doporučuji na ně kouknout, protože snad nejsou originálnější komerční kampaně než právě spojení těchto dvou jmen! Je dobrý vědět, že trojky vyšly ve čtyřech originálních provedeních: White Cement, Black Cement, Fire Red a True Blue. U nás v SG pak najdeš například: UNC, Cool Grey nebo A Ma Maniére.

Air Jordan 3 Retro True Blue

Air Jordan 4

Mnohými považované za nejkrásnější Jordan model. Čtyřky staví na základu trojek, ale   vylepšují je spoustou nových features. Například prodyšným síťováním na boku tenisky nebo volnými křidélky se spoustou možností uchycení tkaniček. Z menších detailů bych ještě zmínil vyšší heel tab vzadu boty, přídavek slova Flight k Jumpman logu a nápis Air Jordan na vnitřku jazyku, který je sice na první pohled nesmyslně vzhůru nohama, ale to proto, aby byl při otočení jazyka při nazouvání, správně nahoru.

Jordan 4 vyšly původně v originálních provedeních: White Cement, Black Cement, Fire Red a Military Blue. Mezi další skvělé novodobé releasy bych zařadil: Lightning, Red Thunder nebo spolupráci s Off-White.

Air Jordan 4 Retro Bred

Air Jordan 6

Nad čtvrtým modelem v tomto článku  jsem si fakt lámal hlavu, protože na výběr je z tolika božích možností! Ptáš se jakých? Tak např. Air Jordan 5, Air Jordan 11, Air Jordan 12, Air Jordan 13… to všechno jsou skvělé Jordany, které se na tento list nedostaly, ale určitě stojí za zmínku. Mým osobním favoritem jsou Air Jordan 6. Jako první bota se od modelu Jordan 3 vychýlila ze zajeté estetiky k více futuristickému designu, ale přitom si zanechala to krásné z předchozích modelů. Zatímco viditelná Air bublina zůstala stejně jako legendární Nike logo na patě (oboje se objevily naposledy právě na šestkách), kompletně se změnilo trakční vzorování na podrážce, z heel tabu se stalo velké poutko inspirované spoilerem Jordanova Porsche (první z mnoha automobilově inspirovaných detailů na pozdějších Jordanech), dále se objevily díry na gumovém jazyku pro lepší nazouvání, lace locky nebo ledově průsvitné podrážky. 

A možná ten nejdůležitější prvek ze všech – Jordan vyhrál v šestkách svůj první titul v NBA. A tímto faktem můj výběr sice končí, ale Jordanova kariéra teprve šestkami nabrala na obrátkách!

Původně vyšlo pět originálních barev: Infrared, Carmine, Varsity Red, Maroon a White And Sport Blue

 Z dalších novodobých releasů bych sem zařadil spolupráce s PSG nebo Travisem Scottem.

Air Jordan 6 Retro Travis Scott

Snad se ti teď z toho všeho nemotá hlava jako Jordanovým soupeřům a podařilo se mi osvětlit ti jedny z nejdůležitějších tenisek Jumpmanovy kariéry. Psát o Jordanech by se dalo celý den, ale nechám si taky nějaké to eso v rukávu na příště, ať máš co číst i při další sneaker pauze. A pokud jsi zatoužil nějakou z výše zmíněných tenisek přidat do sbírky nebo začít s Jordany jako takovými, určitě neváhej mrknout se k nám na web, kde najdeš jak spoustu výše vyjmenovaných modelů, tak i jednotlivých colorways nebo se zastav u nas prodejně, kde ti rádi pomůžeme s výběrem.

A teď buzzer odbil poslední čtvrtinu tohoto článku a já se jdu zchladit do kabiny!

spot_img