50 let Nike Blazer

Jen málokterá teniska obstála ve zkoušce času tak jako Nike Blazer. Možná tě to překvapí, ale Blazery byly vůbec první basketbalovou teniskou, kterou Nike vydalo. Ukázalo tak ambici poskytovat atletům nejlepší vybavení napříč téměř všemi sporty.  Letos je to 50 let od jejího prvního vydání v roce 1973 neboli půlstoletí, což zní možná ještě děsivěji. Faktem ale zůstává, že i přes všechny nástrahy času je tato legenda dnes stále relevantní, a dost možná i populárnější než kdy předtím. 

Historie

 Blazery vyšly původně jako performance basketbalová teniska (tedy čistě jako sportovní náčiní, které ve své době obsahovalo všechny nejmodernější technologie) a sklidily relativně solidní úspěch, přičemž se jednalo teprve o třetí tenisku Nike jako samostatné značky.  V průběhu let ustoupily do ústraní spolu s vývojem více technologicky nabitých tenisek v 80. letech –⁠ jako Air Jordan 1 s revoluční technologií AIR nebo Air Jordan 4, které na konci desetiletí přinesly kromě viditelné bubliny i lepší podporu nohy a spousty možností jak si tenisku uvázat. 

Dobová reklama Nike

Návrat na výsluní

Blazery byly  sympatickou teniskou, jelikož nabízely minimalistický vzhled, který neztratil svůj appeal napříč trendy. Pro svou jednoduchost a nízkou cenovku si je oblíbili skateboarďáci  – a Nike to moc dobře vědělo, takže v roce 2005 přišlo s verzí Nike SB, která obohatila siluetu o technologii Zoom Air a vyztuženou podporu kotníku. Po 32 letech své existence se znovu stát vyhledávanou performance teniskou je prostě neuvěřitelné a jenom to podtrhuje kvality jaké Nike Blazer má. V našich kruzích stačí mrknout na skateboardistu Maxima Habance, který v SB Blazerech stále jezdí.

Spolupráce

 S raketovým startem verze SB se vzbudil zájem spolupracovat s Nike právě na modelu Blazer. Svůj otisk na tenisce zanechali např. Supreme se svým triem Blazerů obalených do materiálu podobného hadí kůži nebo Stüssy, které použilo na tenisce hrubý semiš a vybízelo tak k vlastní úpravě tenisky.

 Na ocet však nezůstaly ani klasické Blazery, které se v mezičase staly velmi populární teniskou na běžné nošení, právě díky své nízké cenovce. Na klasické siluetě v nízkém i vysokém provedení spolupracovalo spousta slavných brandů.

 ACRONYM se rozhodl doplnit tenisku  o futuristický look spolu se zvláštní konstrukcí na patě tenisky, ke které následně poskytl 3D počítačové modely, tak aby si každý mohl vytvořit pomocí 3D tisku vlastní kousek umění, který pak bude moct na patu umístit. 

ACRONYM Nike Blazer Low solebox Dynamics Lab Exhibition | SneakerNews.com
Nike Blazer x ACRONYM

Opačný take na tenisku zase přinesla japonská značka Comme des Garçons, která je známá mimo jiné svými minimalistickými spoluprácemi právě s teniskovým gigantem. Jinak tomu není ani u Blazerů, oblečených do černého semiše a nápisu CDG na patě místo klasického NIKE.

Nike Blazer x CDG

Další značka ze země dálného východu, sacai, zase zkusila maximalistický přístup nanesením několika vrstev podrážky i na svršek – zdvojila hned několik prvků tenisky jako je logo Swoosh, tkaničky nebo jazyk. Vznikly tak Blazery, ze kterých se ti dost možná zatočí hlava a to obzvláště pak na trojspolupráci s newyorským umělcem KAWS.

Nike Blazer High sacai Legend Blue - SNEAKERGALLERY
Nike Blazer x sacai

A nebyl by to správný výčet spoluprací, kdybych vynechal Virgila Abloh a značku Off-White. Ten ji zařadil do svého výběru Top Ten nejslavnějších tenisek Nike. Stála tak po boku siluet jako jsou Air Jordan 1, Air Max 90 a 97,  Chuck Taylor nebo Air Force 1. Zde na ně Virgil aplikoval ikonický dekonstruovaný vzhled a teniska patřila mezi jednu z nejoblíbenějších z celé kolekce.

Nike Off-White x Blazer Mid "The Ten" AA3832-100 | FlexDog
Nike Blazer x Off-White

Všechny tyto spolupráce tak definitivně podtrhly relevantnost tenisky i pro dnešní generaci sneakerheadů.

Na další půl století!

 Jak Nike oslaví výročí jedné ze svých nejznámějších tenisek ještě nevíme, ale určitě bych neočekával nic skromného. Vždyť takové jubileum si zaslouží řádně oslavit. Tak na dalších 50 let – a ať to století oslavíme společně s Blazery na nohou!

Kdy vyšly Nike Blazer?

Vyšly v roce 1973

Jaké jsou neznámější spolupráce na Nike Blazer?

Mezi nejznámější spolupráce patří Supreme, Off-White, sacai, CDG nebo ACRONYM

V jakých verzích vycházejí Nike Blazer?

Ve verzích Low, Mid a High

Jaké jsou nejpopulárnější Nike SB modely?

Nejpopulárnější skate modely od Nike jsou Dunk, Blazer, Janoski a Nyjah

spot_img