10 nejlepších teniskových spoluprací

Když se dvě značky spojí na jednom projektu, vždy vznikne něco zajímavého a unikátního. I proto mezi nejžádanější tenisky a oblečení patří ty, které vznikly v rámci nějaké spolupráce. My se dnes proto společně podíváme na deset nejlepších teniskových kolaborací, které nám zatím historie nabídla. Máme rozhodně z čeho vybírat, tak se na to pojďme rychle vrhnout! 

Nike x Off-White

Když se ve světě tenisek mluví o nějakém limitovaném collabu, lidé si nejčastěji vybaví spolupráci značek Nike a Off-White, za níž stojí zesnulý módní návrhář Virgil Abloh, jehož určitě už znáš. Není se čemu divit, tohle spojení totiž navždy ovlivnilo celou sneaker game a přineslo desítky naprosto ikonických párů, po nichž touží každý fanoušek tenisek napříč celým světem.  

Nike a Off-White spojily síly poprvé v roce 2017, kdy vyšla jejich historicky první kolekce, která je dnes běžně známá pod názvem The Ten. Jak už její název napovídá, debutová kolekce přinesla hned deset různých párů v čele se siluetou Air Jordan 1 v provedení Chicago. Právě The Ten spustila obrovský hype okolo celé spolupráce značek Nike a Off-White, která do současné doby patří mezi nejoblíbenější.

adidas x Pharrell Williams

Jednou z dalších nejzásadnějších spoluprací historie je určitě spojení adidas a Pharrella Williamse, jehož můžeš znát jako amerického zpěváka, rappera, producenta a zároveň také zakladatele značek Billionaire Boys Club a Ice Cream. Pro tuhle spolupráci jsou ikonické především pestré barvy a také silueta NMD Human Race, která byla poprvé odhalena v létě roku 2016.

Nike x Stüssy

Značky Nike a Stüssy poprvé spojily síly v roce 200, kdy společně vydali dvě nová provedení modelu Air Huarache LE v zemitých barvách. Tyhle velmi limitované tenisky vyšly exkluzivně v londýnské pobočce Stüssy. V průběhu následujících let spolupráce přinesla hned několik dalších párů, přičemž mezi ty nejoblíbenější a nejznámější patří například hnědo-růžové Dunk Low „Cherry“ z roku 2005 nebo Air Force 1 z roku 2020.

adidas x BAPE

The Respect is Mutual. Přesně tenhle slogan v roce 2003 odstartoval spolupráci adidas a A Bathing Ape, kde v té době ještě dělal legendární japonský návrhář Nigo. Prvním společným releasem byly siluety Superstar a Super Skate. K prvnímu zmíněnému modelu se značky ještě několikrát vrátily, naposledy v roce 2021. Na naprosté většině tenisek z tohohle spojení nesměl chybět takzvaný camo print, který je pro značku BAPE více než typický.

adidas x Raf Simons

Rick nebo Raf? Pro adidas určitě Raf. Ačkoliv má značka za sebou spolupráci i s prvním zmíněným návrhářem, spojení s Rafem Simonsem se rozhodně dá považovat za úspěšnější. Vzniklo v roce 2013 a od té doby do světa tenisek přineslo hned několik nezapomenutelných párů. Určitě si totiž vybavíš například model adidas Ozweego, který mnoho sneakerheadů zná vlastně jenom díky spolupráci s Rafem. Belgický módní návrhář, který nedávno po 27 letech oznámil konec svojí stejnojmenné značky, se nikdy nebál pracovat nejen s pestrými barvami, ale také s těmi metalickými.

Nike x Supreme

I Supreme a Nike už za sebou mají několikatou spolupráci a řadu společných tenisek. Ty první vyšly v roce 2002, kdy se značky spojily na jednom páru Nike Dunk Low Pro SB. Celá spolupráce už je dnes ve světě streetwearu naprostou stálicí a nová společná kolekce přichází každý rok. Mezi nejoblíběnější páry řadíme Nike SB Dunk High, Nike SB Dunk Low, Nike Air Foamposite One nebo Nike Air Force 1.

adidas x Kanye West

I tahle spolupráce se v našem žebříčku musela objevit. I přestože bylo nedávno spojení mezi Kanyem Westem a značkou adidas předčasně ukončeno, z historie už ho nikdy nikdo nesmaže. Ačkoliv si spousta lidí myslí, že prvními Yeezy teniskami byly Yeezy Boost 350, není to pravda. Debutovým párem celé spolupráce totiž byly Yeezy Boost 750, které poprvé vyšly v roce 2015. Revoluční technologie Boost zajistila opravdové pohodlí, díky čemuž si sneakerheadi tenisky okamžitě zamilovali. O chvíli poté vyšly již zmíněné Yeezy Boost 350, na které navázala nejikoničtější Yeezy silueta vůbec – Yeezy Boost 350 v2. Kanye west má na toho na svém kontě mnohem více, pojď si o tom přečíst třeba tady.

Travis Scott x Nike

Není pochyb o tom, že Travis Scott je fenomén mladé generace. Když byla v roce 2017 oznámena jeho první teniska ve spojení s Nike, bylo jasné, že tohle je zlomový bod. Travis už sice v té době měl několik spoluprací za sebou, vlastní provedení modelu Air Force 1 bylo ale něco úplně jiného. Právě tahle teniska totiž odstartovala vlnu dalších párů včetně Air Jordan 4, Air Jordan 6 a dalších Air Force 1. Svatým grálem téhle spolupráce jsou poté určitě Air Jordan 1 High, kde La Flame poprvé použil svůj ikonický Reversed Swoosh. K tomu se v průběhu dalších let ještě několikrát vrátil, díky čemuž se stal naprostým symbolem celého jeho spojení s Nike.

Detailněji o všech kolaboracích s Travis Scottem se rozepsal Šimon ve článku The most limited: Kolaborace Travise Scotta.

Vans x Supreme

Spojení dvou slavných skatových značek přineslo od roku 1996 hned několik povedených párů. A to nejen na skate, ale i na běžné nošení. Nejčastěji značky samozřejmě pracovaly se siluetou Old Skool, nevyhly se ale ani modelům Sk-8 Hi, Authentic, Half Cab a mnoha dalším. Stejně jako v případě s Nike, i se značkou Vans spolupracuje Supreme dodnes. Na novou kolekci včetně oblečení i tenisek se tak můžeme těšit každý rok.

Dior x Jordan

Jubilejní 35. výročí siluety Air Jordan 1 bylo oslavené s dlouho očekávanou spoluprací se značkou Dior. V rámci těchto oslav vyšlo jak nízké, tak i vysoké provedení tohohle modelu, který poprvé spatřil světlo světa v roce 1985. Všechny páry z tohoto extrémně limitovaného spojení byly číslované a ručně vyráběné v Itálii z nejvíc premiové kůže, kterou Dior nabízí. Ačkoliv cena jednoho párů začínala na 2000 dolarech, všechny byly rychle vyprodané a okamžitě se na sekundárním trhu začaly přeprodávat za několikanásobnou částku. Celé kampani navíc pomohlo i to, že se modelem kolekce stal již jednou zmíněný Travis Scott.

Ve vyjmenovávání povedených teniskových spoluprací bychom mohli pokračovat, ještě se jich totiž nabízí hned několik. Které collabo je tvoje nejoblíbenější a které podle tebe v našem žebříčku úplně chybělo?

10 NEJLEPŠÍCH TENISKOVÝCH KOLABORACÍ

  1. NIKE X OFF-WHITE

  2. ADIDAS X PHARRELL WILLIAMS

  3. NIKE X STÜSSY

  4. ADIDAS X BAPE

  5. ADIDAS X RAF SIMONS

  6. NIKE X SUPREME

  7. ADIDAS X KANYE WEST

  8. TRAVIS SCOTT X NIKE

  9. VANS X SUPREME

  10. DIOR X JORDAN

spot_img