10 nejlepších tenisek roku 2022

Crazy, you crazy 2022! Kaney West pálil mosty, spotlight dostávaly outdoorové a běžecké značky a Vansky, co se prodávají až za 782 dolarů. Všechno, co chybělo v roce 2020 a 2021 kvůli celosvětové pandemii, přišlo v roce 2022. Konečně. Patřičně jsem si to užíval, tak se se mnou pojď podívat, co ve mně zarezonovalo a zůstalo mi v paměti. 

10. COMME DES GARÇONS HOMME PLUS X NIKE AIR SUNDER MAX SP

Zkrátka něco jinýho. CDG vzalo prakticky neznámou Nike siluetu, přidalo tři víceméně obyčejné colorways, malý branding na jazyk a COMME DES GARÇONS HOMME PLUS X NIKE AIR SUNDER MAX SP byl na světě. Kolaborace je i přes svou zdánlivou obyčejnost doopravdy neotřelá. Pomáhají tomu jak použité materiály (neopren), minimální branding nebo vlastní silueta z konce 90. let. Poměrně vysokou cenovku (retail cena byla 350 dolarů) si tak zaručeně obhají a ty by si měl určitě zapřemýšlet nad její koupí! Dá se totiž poměrně jednoduše predikovat, že její oblíbenost v následujícím roce poroste. 

COMME DES GARÇONS HOMME PLUS X NIKE AIR SUNDER MAX SP

9. Imran Potato x UA Knu-Skool VR3 LX „Black White“

Jo, ještě před rokem bych si ani nepomyslel, že do výběru nejlepších tenisek zařadím ještě někdy nějaký vansky. Opak je ale pravdou. Vans do téhle spolupráce totiž pořádně šlápnul. Asi v Imran Potato Cavemen Slippers. Zrodilo se totiž něco, co považuju za jeden z nejúspěšnějších releasů roku. Chubby silueta v klasické “Old Skool” colorway prostě funguje a její cena se ve větších velikostech pohybuje okolo 400 dolarů, což mluví samo za sebe. 

Imran Potato x UA Knu-Skool VR3 LX „Black White“

8. Nike Air Force 1 Low Drake NOCTA Certified Lover Boy

Drake s úspěchy tohoto roku nekončí u alba Her Loss, ale překračuje i práh teniskového světa a ukazuje, že i s celobílou teniskou uděláš hodně parády. Baví mě hlavně zajímavý detaily, kvalitní provedení a korálky na tkaničky, ze kterých si poskládáš třeba svůj nickname. Zkrátka… nejlepší teniska v  “GR colorway co není GR colorway” tohohle roku. 

Nike Air Force 1 Low Drake NOCTA Certified Lover Boy

7. adidas Forum Buckle Low Bad Bunny Last Forum

Osobně jsem obrovských fanouškem celé spolupráce adidas a portorického rappera. Nebylo pro mě tedy žádným překvapením, že se i spolupráce na adidas Bad Bunny Last Forum enormně povedla. Když se mi tenhle pár dostal do rukou byl jsem nadšenej. Mega pěkný box, tenisky v látkových dust bagách, dva náhradní páry tkaniček (v kontrastní fialové a žluté)… zkrátka unboxing experience, jak si představuju. Nezklamaly ani samotné tenisky, Bad Bunny si se svými “signature” botami drží stále hodně vysokou úroveň a já jsem je sem prostě musel zařadit.

adidas Forum Buckle Low Bad Bunny Last Forum

6. Salomon ACS PRO Advanced Kar L’Art de L’Automobile

Salomon si za poslední rok zažil opravdu raketový vzestup. Na Instagramu nebo Tiktoku bylo prakticky nemožný se týhle francouzský outdoor značce vyhnout. S počtem prodaných páru rostlo i množství kolaborací. Těch se na nejrůznějších siluetách vystřídala celá řada (XT4) a bylo poměrně těžké vybrat jednu. Nedávný příspěvek (s oznámením restocku) na L’art de l’automobile mi ale dost výrazně pomohl s výběrem. Vzpomněl jsem si, že v roce 2022 releasovaly Salomon ACS Pro Lart.  Spojení pařížského prodejce aut a outdoorové značky Salomon je poměrně nečekané, zato ale přináší svoje ovoce. To má modro-fialovou, červeno-žlutou barvu, nechutná prostě skvěle? Posouzení nechám na tobě. 

5. New Balance 993 Joe Freshgoods Performance Art 

Podle čínského kalendáře byl rok 2022 rokem tygra. Za mě teda spíš jedné značky. A to New Balance! Bostonský gigant tam tenhle rok sázel jednu úspěšnou kolaboraci za druhou (za zmínku stojí například New Balance 990v3 v kolaboraci s JJJJound) Jestli bych ale jednu z nich měl vypíchnout, je to ta s Joe Fresh Goods na siluetě New Balance 993. Baví mě hlavně zvláštní výběr barev (světle růžová, zelená, modrá), silueta a rukopis chicagského designéra. Je to zkrátka závan čerstvého větru oproti ostatním méně i více povedeným kolaboracím Joe Fresh Goods a New Balance tohoto roku.

New Balance 993 Joe Freshgoods Performance Art 

4. Jordan 1 Retro High OG Chicago Lost and Found

Tuhle tenisku prostě nejde nezmínit. Udělala letos totiž opravdovou díru do světa. Ikonické Chicago provedení s drobným twistem totiž uhranulo nejednoho fanouška tenisek (včetně mně) a zájem o ně byl tím pádem extrémní. Kromě super příběhu, který si bota nese, se dají díky červeno-bílo-černému provedení nosit snad ke všemu. 

Jordan 1 Retro High OG Chicago Lost and Found

My jich máme stále dost.

3. Nike SB Dunk Low Concepts Orange Lobster

Concept a Nike SB se opět spojili. Po fialové, modré a zelené nám konečně dopřáli tu pravou račí colorway. Oranžovou. Teniska navazuje na své předchůdce, pomyslné klepeta jsou stále svázané klasickým černým páskem a materiály jsou doopravdy super. Když k tomu přičteme i print pokrývající vnitřní část boty (má symbolizovat piknikový ubrus), jedná se rozhodně o nejlepší dunky roku. 

Nike SB Dunk Low Concepts Orange Lobster

2. ASICS Gel-Kayano 14 JJJJound

Asics je za tenhle rok 2022 určitě jednou z nejvyhypovanějších značek, a má dobře našlápnuto v roce příštím konkurovat New Balance. Toho si nemohl nevšimnout JJJJound a dal dohromady s Asics poměrně obyčejnou kolaboraci. V tomto případě ale obyčejný neznamená špatný, právě naopak! Kolaboraci připravili na původně běžecké siluetě ASICS Gel Kayano 14. Přidali drobný nápis na patu, zanechali retro barvy (stříbrná, černá, bílá) a dali tak vzniknout perfektní botě na každodenní nošení, která dobře vypadá a zároveň je velmi pohodlná. 

ASICS Gel-Kayano 14 JJJJound

1. Louis Vuitton Nike Air Force 1 Low

Proslulý s proslulejším. Aka tuhle spolupráci fakt nemůžu vynechat. Spojení legendární siluety nesoucí jméno amerického vládního speciálu, která spatřila světlo světa v roce 1982 a veleznámého pařížského módního domu je něco naprosto unikátního. Odpovídá tomu i cenovka. Tenisky prakticky nebylo možné dostat (až na pár výjimek), a cena se tak okamžitě vyšplhala na několikanásobek původního retailu, někdy až na 249 000 Kč. Přesto jsem je sem fakt musel zařadit. Je to totiž učebnicové kolabo s luxusní značkou. Provedení je překrásné, kůže extrémně kvalitní a výběr barev prakticky perfektní… 

Louis Vuitton Nike Air Force 1 Low

Honorable mentions

Zajímavých tenisek ale bylo za tento rok určitě víc než deset. Proto ti ještě dám pár tipů po čem koukat. Za zmínku určitě stojí A$AP NAST Zig Kinetica 2.5, hidden.ny x Salomon XT-4 a značka HOKA ONE ONE (třeba jejich Project Cliffton).

hidden.ny x Salomon XT-4
Jaké jsou nejlepší tenisky roku 2022?

Louis Vuitton Nike Air Force 1 Low, Jordan 1 Retro High OG Chicago Lost and Found, 5. New Balance 993 Joe Freshgoods Performance Art, Imran Potato x UA Knu-Skool VR3 LX „Black White“…

Jaká byla nejlepší Salomon kolaborace roku 2022?

Salomon ACS PRO Advanced Kar L’Art de L’Automobile.

S kým výrobcem tenisek spolupracuje Bad Bunny?

S německou firmou adidas. Posledním přírůstkem je adidas Forum Buckle Low Bad Bunny Last Forum.

Jaký je nejúspěšnější Vans release roku 2022?

Imran Potato x UA Knu-Skool VR3 LX „Black White“.

spot_img